Jeruzalém

V Izraeli dokončili rekonstrukci svatyně, ve které je hrob Krista

V Izraeli dokončili rekonstrukci svatyně, ve které je hrob Krista
Zdroj: Profimedia

V Jeruzalémě dokončili renovaci chrámu Božího hrobu, který je považován za místo posledního spočinutí Ježíše Krista. Svatyně potřebovala rekonstrukci, protože se na ní podepsala vlhkost a kouř ze svíček. Oprava trvala deset měsíců a pracovalo se hlavně v noci.

Ježíšův hrob v Jeruzalémě zakrývá malá svatyně uprostřed kostela, které se říká edikula. Ta se podrobila rekonstrukci a prošla významnými změnami. Už kolem ní nejsou nevzhledné železné nosníky, které nechali postavit Angličané v roce 1947. Napsal o tom denik Daily Mail.

Dalším problémem byly šedé fleky na fasádě svatyně. Ty vznikly následkem kouře ze svíček, které poutníci na místě zapalují. Především se lidé se obávali, že edikula není dostatečně bezpečná, protože byla naposledy renovována před 200 lety.

"Pokud by se svatyně neopravila, je velká šance, že by brzy spadla," řekla Bonnie Burnhamová ze Světového památkového fondu, který na opravy dohlížel. "Proto jsme provedli kompletní renovaci," dodala.

Restaurátorské práce prováděl tým asi 50 expertů z Národní technické univerzity v Aténách. Práce se prováděly hlavně v noci, aby mohly pokračovat prohlídky místa, které patří k nejvyhledávanějším cílům křesťanských poutníků z celého světa.

Celková rekonstrukce stála 4 miliony dolarů a byla financována z různých zdrojů. Výzkumný fond Burnhamové věnoval částku 1,4 milionu dolarů. "Nyní je možné vidět barvy, texturu, nápisy i fresky," řekla k renovaci svatyně profesorka Antonia Moropulosová.

Související obsah

Historikové byli dlouho přesvědčeni, že hrob v průběhu staletí zanikl. Původní kostel, který byl nad pohřebištěm Ježíše vybudován ve čtvrtém století za vlády Konstantina, dal v roce 1009 egyptský fátimovský chalífa zničit a zahladit po něm všechny stopy. Archeologové byli proto nesmírně překvapeni, že se zbytky pohřební jeskyně zachovaly.

has, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz