Diamant

Pastor v Sierra Leone našel obří diamant. Cenu zatím nikdo nezná

Úžasný objev se podařil pastorovi v Sieře Leone. Při práci v dole, kde si přivydělával jako horník, našel diamant o váze téměř 150 gramů. Nevšední nález je teď pro jistotu z bezpečnostních důvodů uložen v centrální bance.

Úctyhodných sedm set devět karátů - tolik váží diamant, který objevil pastor v Sieře Leone. Řadí se tak mezi dvacet největších surových diamantů světa. "Myslím, že je to druhý největší diamant, který kdo kdy v Siera Leone objevil. Ten první měl téměř tisíc karátů a nazvali ho Hvězda Siera Leone," řekl ministr přírodních zdrojů země Alhaji Minkailu Mansaray.

Související obsah

Ani jeden z těchto kamenů se ale svou váhou nevyrovná Cullinanu - největšímu diamantu světa. Obří kámen o váze těžko uvěřitelných tři tisíce karátů našli horníci v jižní Africe v roce 1905. Brusiči ho pak rozdělili na devět částí. Největší z nich má ve své koruně anglická královna.

Ne vždy ale velikost rozhoduje o ceně. Za rekordní v přepočtu jednu a půl miliardy korun se vydražil modrý diamant Oppenheimer Blue a stal se tak nejdražším diamantem na světě. Za kolik se ale vydraží poklad ze Sierra Leone zatím není jasné. Potěžkal si ho už i tamní prezident, ale cenu taky neprozradil.

Místní se obávají, že z nálezu nebudou nic mít. "Je to dílo Boží, dar, který nám poskytuje a bylo by strašné, kdyby se pro kohokoli stal nástrojem zločinu," prohlásil prezident země Ernest Bai Koroma.

Diamanty zatím přinesly africkému státu více krve a smrti, než bohatství. V letech 1991 až 2002 se země zmítala v občanské válce. O život přišlo 75 000 lidí. Všechna tato neštěstí měla na svědomí právě otázka, kdo bude kontrolovat obchod s diamanty.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz