Vrak

Trajekt vytahují z mořského dna! Pozůstalí pořád neví, co se stalo

Jihokorejci vytahují potopený trajekt, na kterém zemřelo 304 lidí. Pozůstalí doufají, že v něm objeví 9 dosud pohřešovaných těl. Následná prohlídka vraku by také mohla potvrdit, že za tragédii mohlo přetížení a špatné ukotvení nákladu. Vrak ležel v hloubce 44 metrů téměř tři roky.

Duben 2014 - pod hladinou moře mizí trajekt. Na jeho palubě je 476 lidí, do bezpečí se jich ale dostane pouze 172. Mezi utonulými jsou převážně studenti, kteří jeli na školní výlet. O necelé tři roky později jsou těla několika z nich možná stále uvězněna ve vraku lodi.

Vytahování z moře sleduje i několik pozůstalých. "Trhá mi to srdce, když vidím, jak se trajekt vynořuje nad hladinu. Chudák moje dcera byla celé ty roky uvězněná v tom špinavém, temném místě. Musela jí tam být hrozná zima," prohlásila matka jedné z obětí.

Specialisté vyzvedávali havarovaný trajekt z mořského dna, z hloubky 44 metrů. Práce zahájili již ve středu a o den později se loď objevila nad hladinou. Tým zahrnuje asi 450 lidí včetně 50 potápěčů. Celá operace bude stát téměř 2 miliardy korun. Už teď se ukazuje, že se neobejde bez problémů.

"Měli jsme komplikace. Největší problém nám dělala lana, kterými vrak vytahujeme," uvedl šéf záchranné akce Li Čeol-džo. Po vytažení ho převezou do přístavu, kde z něj dělníci odčerpají palivo a vodu.

Vyšetřovatelé pak budou pátrat po možných příčinách katastrofy. Předpokládají, že neštěstí způsobilo přetížení plavidla. Hledat budou i těla obětí, která nejspíš zůstala ve vraku uvězněna.

Odpovědnost za tragédii nese podle soudů především posádka a kapitán. Ti utekli v době, kdy byly stovky cestujících uvězněny v lodi. Kapitán dostal doživotní trest.

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz