Rakovina

Nemáte nádor slinivky? Devět varovných příznaků!

Nemáte nádor slinivky? Devět varovných příznaků!
Zdroj: Profimedia

Rakovina slinivky patří mezi nejhorší typy nádorových onemocnění - drtivou většinu pacientů se totiž nedaří vyléčit, deset a více let od diagnózy přežuje jen jeden člověk ze sta! Jak se bránit?

Podle odborníků je jedním z hlavním důvodů, proč jsou nádory slinivky tak smrtící, malé povědomí o tomto druhu rakoviny. Lidé zkrátka nepoznají varovné signály a k lékaři jdou, až když je příliš pozdě.


Experti přezdívají rakovině slinivky tichý zabiják, protože se často nijak výrazně neprojevuje. Přesto existují signály, na které si může dát pozor každý. Jejich přehled přináší britský Express.


1. Bolesti břicha a zad


Sedm z deseti pacientů, kterým byla diagnostikována rakovina slinivky, se k doktorovi rozhodlo jít kvůli úporným bolestem zad. Podle odborníků často bolest začne v žaludku a následně se "stěhuje" směrem k páteři.


Další příznaky najdete v dalších kapitolách článku...

2. Nevysvětlitelný úbytek váhy


Příznakem nádoru slinivky může být i náhlý nevysvětlitelný úbytek tělesné váhy. Důvod je jednoduchý - správně fungující slinivka je nezbytná pro správné trávení a příjem živin z potravy. Pokud je nemocná, potrava není správně strávená a dochází k hubnutí.

3. Zažívací potíže


Bolesti žaludku nebo pálení na hrudi mohou být rovněž příznaky nádoru slinivky. Jde ale o poměrně rozšířené potíže, které mohou pochopitelně signalizovat i úplně jiný zdravotní problém.

4. Cukrovka


Příznakem rakoviny pankreatu může být překvapivě i náhlé vypuknutí cukrovky. Slinivka totiž mimo jiné vyrábí inzulín a nádor může jeho produkci úplně zastavit.

5. Změny trávení


Nádory mohou narušit to, jak funguje naše zažívání. Podle odborníků někteří nemocní s rakovinou slinivky mají odbarvené výkaly, které výrazně zapáchají.

6. Potíže s polykáním


Pokud se vám potrava špatně polyká, může to mimo jiné být způsobeno nádorem na slinivce.

7. Nevolnost a zvracení


Pokud máte pocity na zvracení nebo nevolnost, může to být mimo jiné kvůli nemocné slinivce. Nádor totiž dokáže rozhodit křehkou chemickou rovnováhu v organismu.


Nevolnost se může dostavit i proto, že rostoucí nádor slinivky tlačí na žaludek a brání potravě pokračovat do střeva.

8. Žloutenka


Pokud vám náhle začne žloutnout pokožka nebo se vám dožluta zbarví oční bělmo, je to proto, že máte v krvi a ve tkáních příliš bilirubinu. 


Bilirubin se běžně odbourává v játrech, nádor slinivky ale může způsobit, že látka zůstává v krevním řečišti a nepřechází do jater.

9. Svědění kůže


Pacienti s rakovinou slinivky mohou mít silné svědění kůže, protože mají v krvi zvýšené množství žluči. To, že se musíte drbat, samozřejmě může mít víc příčin - například zánět jater nebo žlučové kameny.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

PŘEKVAPIVÉ: Podle vzrůstu se dá předpovědět délka vašeho života! Vyšší lidé jsou v ohrožení

POZOR! Nejčastější chyby v nošení kalhotek, které způsobují vážné zdravotní problémy! Děláte je také?

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz