Domácí

Hra o trůny, Letopisy Narnie. Lodě pro kultovní filmy vznikají v Česku

Účinkují v celosvětově známých filmech a seriálech s rozpočty v řádech desítek milionů dolarů, přesto vznikají v nenápadné garáži v srdci Moravy. Řeč je o historických lodích z dílny Radima Zapletala a jeho spolupracovníků. Jak tyto skvosty vznikají, jsme se vyrazili podívat do Lipníka nad Bečvou!

Původně chtěli jakožto parta nadšenců v roce 1992 na vlastnoručně vyrobené lodi obeplout svět. To se sice nakonec nepovedlo, ale jejich snažení otevřelo dveře někam úplně jinam. Radimu Zapletalovi se ozvali lidé z barrandovských studií s poptávkou po výrobě člunu a dalších rekvizit pro chystaný film. A tím to začalo.

Radim Zapletal tak začal ve své dílně vyrábět na zakázku pro filmaře. A dotáhl to opravdu daleko. Jeho lodě nebo zbroj si zahrály mimo jiné například ve filmech Letopisy Narnie, Liga výjimečných, Tristan a Isolda nebo populárních seriálech Hra o trůny či Vikingové. S některými produkcemi má dnes šikovný řemeslník natolik dobré vztahy, že mu práci zadávají jen na dálku pomocí e-mailu a průběh prací takřka vůbec nekontrolují. To především díky výborným předchozím zkušenostem.

Související obsah

Požadavky zadavatelů se liší zakázku od zakázky, všechno se vyrábí na míru. O konkrétních detailech ale nemůže Radim Zapletal příliš hovořit, zakazují mu to smlouvy uzavřené s produkčními filmových společností. "Někdy tam jsou požadavky technického charakteru, třeba že tam potřebují mít někde přístup s kamerou. Někdy potřebují mít loď třeba na břehu, jindy na vodě, vždy je to podle scénáře," popisuje stavitel lodí.

Ačkoliv se jedná jen o filmové kulisy, všechny lodě z dílny Radima Zapletala jsou plně funkční a schopné plavby. Dříve je před odevzdáním dokonce testovali na vodě, dnes už to ale díky bohatým zkušenostem není potřeba a lodě tak jdou z dílny rovnou na plac: "To jsem u těch zahraničních produkcí kdysi obdivoval, že si objednali u nás loď a odvezli si ji rovnou do provozu. Ta jejich odvaha tady někde na Moravě si objednat základní kulisu, která hraje už v nějakých termínech," vypráví Radim Zapletal.

Dílnu v Lipníku nad Bečvou již opustilo takřka padesát hotových lodí a někdy je to při výrobě doslova boj s časem. Ačkoliv zhotovení takové lodě trvá průměrně dva měsíce, někdy hoří termíny a filmařům se zkrátka musí vyjít vstříc: "Někdy se bohužel dělá sedm dní v týdnu, někdy se dělají i ty poslední noci," říká Zapletal a dodává, že v poslední době se naštěstí už situace poměrně zklidnila a pracovní doba se ustálila ve standardních mezích.

Související obsah

Práce pro filmové produkce má svá specifika a další zakázka není nikdy jistá. O to víc si Radim Zapletal váží lidí, kteří do toho s ním jdou. Stejně jako podmínek, které mu v Lipníku poskytuje město i střední elektrotechnická škola, v jejímž areálu se jeho dílna nachází. Navíc má tento zručný řemeslník dle svých slov v životě štěstí na lidi, které potkává: "Vždycky v té určité chvíli, když jsem je potřeboval, tak se prostě objevili. A to je jakýsi dar, který vidím tak, jakože nám někdo nahoře přeje," shrnuje úspěšný stavitel na závěr.

TN.cz/Jakub Deml
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz