11. září

NOVÉ SNÍMKY: FBI ukázala, jak to vypadalo po 11. září v Pentagonu

NOVÉ SNÍMKY: FBI ukázala, jak to vypadalo po 11. září v Pentagonu
Zdroj: FBI

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) odtajnil fotografie, které vyšetřovatelé pořídili bezprostředně po teroristických útocích 11. září 2001. Jedním z cílů bylo také sídlo amerického ministerstva obrany, Pentagon, do kterého narazil unesený Boeing 757. Při útoku zemřelo 125 zaměstnanců Pentagonu a 59 lidí v uneseném letadle.

Nové fotografie se objevily na stránce FBI, kde úřad zveřejňuje materiály, které již nepodléhají utajení nebo nejsou potřeba pro probíhající vyšetřování. Na stránce se před týdnem objevilo téměř 30 nových snímků, které ukazují, jak to v Pentagonu vypadalo, když budovu prohlíželi vyšetřovatelé.

Snímky zachycují trosky Boeingu 757 společnosti American Airlines, který teroristé unesli. Stroj mířil z washingtonského Dullesova mezinárodního letiště do Los Angeles. Včetně pěti únosců bylo na palubě 58 cestujících a šest členů posádky.

Krátce před devátou hodinou, chvíli poté, co první unesené letadlo narazilo do Severní věže Světového obchodního centra v New Yorku, letadlo unesla pětice mužů napojených na teroristickou organizaci Al-Kaída. Stroj otočili zpět na Washington a po půl desáté s ním v rychlosti přes 850 km/h narazili do západního strany Pentagonu.

Kromě trosek letadla zachycují fotografie hasiče bojující s požárem, který trvalo uhasit několik dní, i to, co v Pentagonu náraz letadla způsobil. Vidíme zbořené stěny, zničené vybavení i vyhořelé místnosti.

Související obsah

Pentagon tvoří pětice čtyřpatrových budov soustředěných ve tvaru pětiúhelníku. První tři prstence byly při útoku poškozeny. Část budovy, do které letadlo narazilo, se zřítila. V troskách zahynulo 125 zaměstnanců ministerstva obrany. Zasaženy byly kanceláře armády, středisko námořních operací a kanceláře zpravodajské služby. Celkem 11. září zemřelo při teroristických útocích 2 977 lidí.
 

vbo, TN.cz

K tématu 11. září

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz