9/11

Nové snímky z 11. září: USA připomíná děsivý teroristický útok

Dnes je to šestnáct let od teroristického útoku v New Yorku, při kterém zahynulo téměř 3000 lidí a více než šest tisíc bylo zraněno. Americké ministerstvo obrany vydalo sérii doposud nezveřejněných fotografií, z osudného dne. Památka zesnulých bude uctěna během série ceremonií, zatímco hlavní podezřelý stále čeká na soud.

Fotografie zachycují vnitřek Pentagonu a World Trade Center krátce po útoku. Připojeny jsou také snímky prezidenta George Bushe, poté, co se o událostech dozvěděl.

Věže World Trade centra byly zasaženy v ranních hodinách 11. září 2001. Útok měla na svědomí teroristická organizace al Qaeda a byla hlavním spouštěčem války proti terorismu.

Hlavní podezřelý, Kuvajťan pákistánského původu Chálid Šajch Muhammad, stále čeká na soud ve věznici Guantánamo na Kubě a příští měsíc jej čeká již pětadvacáté slyšení u soudu. Muhammad byl zadržen v Pákistánu v roce 2003. Proces zdržují některé utajované skutečnosti.

Někteří vědci a odborníci totiž stále tvrdí, že se nejednalo o teroristický útok, nýbrž o tzv. "inside job" a celý útok se měl pouze tvářit, jako teroristický. Dále také tvrdí, že budovy byly odpáleny a jejich zříceni měly na svědomí nastrčené výbušniny, nikoliv letadla, která do nich narazila. Podle těchto teorií se jednalo o vznik záminky pro rozpoutání války proti islámu.

Související obsah

Během nedělního večera a pondělního rána vzplálo nad World Trade centrem několik ohňů, jako připomínka obětí terorismu.

Tisíce lidí se na tomto místě sejde v pondělí, aby uctilo památku zesnulých a připomnělo si nejtragičtější teroristický útok v dějinách Spojených států.

Ceremonií se bude účastnit i prezident Donald Trump, který má uctít památku mrtvých minutou ticha přesně v čase, kdy do jedné z věží narazilo první letadlo. Dále by měl pokračovat do Pentagonu, s šéfem obrany Jime Mattisem a generálem Josephem Dunfordem. Při soukromé ceremonii přijmou příbuzné obětí a společně si připomenou jejich památku, což je naplánováno na 9:11 ráno, místního času. 


 

kik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz