Pašování

Polykali kila hašiše a pašovali ho do Grónska. Čechy chytili při činu!

Dva Čechy zadržela přímo při pokusu o pašování hašiše z Dánska do Grónska tamní policie. Dvojice byla součástí mezinárodního gangu, který policie sledovala od loňského června. Mohou skončit až na 18 let za mřížemi.

Do České republiky byl vydán poslední obviněný člověk v souvislosti s operací s krycím názvem NANUK, v rámci které příslušníci Národní protidrogové centrály rozkryli mezinárodní organizovanou skupinu. Ta se zabývala pašováním hašiše z Dánska do Grónska v tělních dutinách najímaných českých kurýrů. Kromě vývozu hašiše se někteří členové skupiny zabývali i jeho dovozem do České republiky a distribucí na území Jihomoravského kraje.

Hlavním organizátorem skupiny byl Američan žijící v Dánsku. Vyšší funkci měl i Čech, který organizoval cesty a najímal kurýry. Všichni členové skupiny už minulosti měli problémy se zákonem, a to především v souvislosti s krádežemi, násilnou trestnou činností, sprejerstvím, drogami a mravnostními delikty. Všichni byli uživateli drog.

"Hašiš nakupovali pachatelé v Dánsku, odkud jej prostřednictvím kurýrů dodávali s velkým finančním ziskem předem domluveným místním odběratelům v Grónsku. Odměna kurýrů se pohybovala v řádech desítek tisíc českých korun, přičemž množství napolykaného hašiše představovalo přibližně jeden kilogram rozdělený do zhruba 200 ampulek," uvedla mluvčí policie Barbora Kudláčková.

Související obsah

Kurýři zpravidla odjížděli do Dánska v doprovodu českého prostředníka, který byl v kontaktu s hlavním organizátorem. V Kodani strávili několik dnů v hotelu, kam byl hašiš v ampulích dodán. Když kurýr hašiš spolykal, doprovodili ho na letiště, odkud odcestoval do Grónska. "Zpět se kurýři vraceli zpravidla po několika týdnech, přičemž zpět do Dánska přiváželi hotovost získanou prodejem drog. Peníze, pašované většinou pod oděvem, poté předali hlavnímu organizátorovi, který jim část výdělku nechal jako odměnu," dodala mluvčí.

Detektivové na případu pracovali zhruba půl roku, kdy se jim podařilo odhalit organizátory skupiny a zdokumentovat několik převozů hašiše z Dánska do Grónska. "Grónské policejní orgány následně zadržely dva české kurýry přímo při pokusech o dovoz cca 1kg napolykaného hašiše," řekla Kudláčková.

Najímání českých kurýrů k pašování drog je poměrně běžnou praxí. Většinou jde o lidi sociálně slabší nebo s finančními problémy. Odměna kurýrů zdaleka neodpovídá vysokému riziku, a to jak z hlediska možných zdravotních komplikací, tak i z hlediska hrozících trestů, v některých zemích i trestu smrti.

Na území Česka bylo v souvislostí s operací NANUK zadrženo pět lidí, které policie obvinila z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Pokud se jim vina prokáže, mohou strávit až 18 let za mřížemi.

mom, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz