Donald Trump

Trump proti hrozbě KLDR: Vyřeším jejich jaderný program!

Trump se chce rázně vypořádat se severokorejskou jadernou hrozbu. A to buď s diplomatickou pomocí Číny, nebo bez ní. Doslova zdůraznil, že pokud bude Amerika problém řešit sama, nebude to dobré pro nikoho. Američtí spojenci dnes začínají masivní vojenská cvičení u Severní Koreji.

Prezident Donald Trump uvedl, že je odhodlán rázně se vypořádat se severokorejskou jadernou hrozbou. Upřednostňuje ale diplomatickou cestu za pomocí Číny. Pokud však Čína nevyvine větší tlak na Severní Koreu, jsou Američané odhodláni vyřešit tento problém sami. Může to být tak definitivní konec severokorejského režimu.


"Buď nám Čína pomůže se Severní Koreou, nebo ne. Když nám pomohou, bude to pro ně velmi dobré. Když ne, tak to nebude dobré pro nikoho,“ zdůraznil Trump pro Financial Times.


Vládě USA je Severní Korea se svým jaderným programem trnem v oku již dlouhou dobu. Ministr zahraničí Rex Tillerson kvůli tomu minulý měsíc navštívil Čínu, aby pomohl vyřešit tento problém. Samotný Trump má v plánu rozebírat Severní Koreu během schůzky s prezidentem Xi Jimpingem tento týden v Americe. Zjevně mu ale došla trpělivost.


Prezident USA obvinil Čínu, že je spoluzodpovědná za pokračování severokorejského jaderného programu jako jeho jediný spojenec a hlavní obchodní partner, se kterým Kim-Čong-unův režim obchoduje. Je totiž zřejmé, že bez Číny by Severní Korea úplně zkolabovala.


Čína zatím vůbec nereagovala na Trumpovy komentáře. Země má vůči sousedovi dlouhou dobu smířlivý postoj, kritizuje sice tamější komunistický režim, ale odsuzuje i provádění masivních vojenských cvičení USA s Japonskem a Jižní Koreou, které podle čínského ministra zahraničí narušují stabilitu a bezpečnost.


Severokorejská média tvrdě odsoudila nepřátelské země a označila je za lehkovážnější, než kdy dříve, tamější režim je odhodlán vystupňovat napětí až do kritické míry. Země tak dále pokračuje v jaderném programu, od kterého si slibuje zvýšení bezpečnosti komunistické vlády.

Související obsah


S tím ale zásadně nesouhlasí USA a jejich zástupce v OSN zmínil, že jediná země, která v tuto chvíli může zastavit Severní Koreu před dalšími událostmi je Čína. Prezident Trump také uvedl na tiskové konferenci se svým japonským spojencem, že za ním stojí na sto procent. A již ve dnech od 3. do 5. dubna mají Jižní Korea a Japonsko naplánované masivní vojenské cvičení, kde chtějí demonstrovat silný záměr vypořádat se s hrozbou severokorejského jaderného programu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz