Jiří Kajínek

Zeman zvažuje milost pro Kajínka. Advokátka: Prázdná slova!

Zeman zvažuje milost pro Kajínka. Advokátka: Prázdná slova!
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Miloš Zeman "vážně uvažuje" o udělení milosti doživotně odsouzenému Jiřímu Kajínkovi. Prohlásil to při besedě s občany Čáslavi.

Miloš Zeman dnes tradičně vyjel za občany, tentokrát do Čáslavi ve středních Čechách. Nebýt závěrečné besedy s občany, zřejmě by celá návštěva zapadla mezi všedností těchto Zemanových jízd v posledním roce před další volbou prezidenta. Tam totiž prezident pronesl třaskavý výrok - zvažuje udělení milosti doživotně odsouzenému vězni Jiřímu Kajínkovi.

Zeman dostal na Jiřího Kajínka dotaz z publika místní obyvatel. Tázající mu připomněl slib z kampaně před volbou prezidenta, kdy Zeman slíbil, že se na případ Jiřího Kajínka podívá. Zvídavého tazatele zajímalo, jestli se o kauzu prezident zajímal a s jakým výsledkem.

Související obsah

Miloš Zeman potvrdil, že o případu mluvil s někdejší ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou. Pověřil jí tím, aby se na případ Kajínek znovu podívala. Jenže ministryně byla ve funkci zhruba jen rok, a tak z této iniciativy sešlo.

Prezident na to ale zřejmě nezapomněl. "Vážně uvažuji o udělení milosti Jřímu Kajínkovi," šokoval odpovědí prezident. Zdůvodnil ji tím, že existují pochybnosti o tom, jestli Kajínek čin spáchal nebo ne a navíc už "sedí" dost dlouho. "Je ve vězení asi 20 let a existují důvodné pochybnosti o jeho vině," prohlásil pak Zeman.

"Řekl jsem 'vážně uvažuji', ale to znamená hodně," podotkl dnes Zeman, když se čáslavské náměstí souhlasně roztleskalo.

Zemanovým slovům ale příliš nevěří Kajínkova advokátka Klára Long Slámová. Na Facebooku uvedla, že jde o "prázdná slova", kterým bude přikládat váhu, až Zeman začne konat. "Vzhledem k tomu, že Miloš Zeman opakovaně užívá při cestách za svými příznivci jméno Jiřího Kajínka, aniž by pro jeho případ cokoliv za ta léta učinil, budu se jeho vyjádřením zabývat až tehdy, pokud to bude skutečně myslet vážně a milost Jiřímu Kajínkovi udělí. Pokud má skutečně pochybnosti o tom, zda nedošlo k justičnímu omylu, měl by vědět, že je v současné době jediným subjektem, který tuto situaci může napravit a tedy z titulu své funkce by měl okamžitě konat. Jinak jsou to prázdná slova, která ničemu a nikomu nepomohou," uvedla na Facebooku Kajínkova advokátka Klára Long Slámová.

Mimořádnost prezidentova výroku a jeho úvah není jen v proslulosti Jiřího Kajínka. Jde i o to, že Zeman by tím opakovaně porušil jeden ze svých předvolebních i povolebních slibů. Tvrdil, že nikdy nebude udělovat milosti ani amnestie.

Naposledy Zeman udělil svou sedmou milost v úřadu prezidenta toto úterý. Dostal ji těžce onkologicky nemocný muž odsouzený za majetkovou trestnou činnost a nedovolené ozbrojování.

Související obsah

Kajínek je ovšem vrah a to se vymyká i rozšířenému slibu prezidenta, že nikdy neomilostní vraha. "Neuděloval bych je nikomu s výjimkou případů, kdy někdo umírá na smrtelnou nemoc a chce posledních pár týdnů života strávit v domácím prostředí, pokud nějaké má. V takovém případě bych milost udělil na základě lékařského doporučení. Avšak s výjimkou případů velmi závažných trestných činů, jako je třeba vražda,“ prohlásil kdysi Zeman.

Udělit milost Kajínkovi Zeman dokonce několikrát výslovně odmítl. Loni sice připustil, že si vyžádal Kajínkův spis, ale výslovně uvedl, že milost mu neudělí.

Atraktivní případ Kajínek...

Bez jakékoli pochybnosti je Jiří Kajínek nejznámějším českým vězněm, "shodou okolností " navíc i doživotním. O tuto proslulost se zasloužil svým nejslavnějším útěkem z Věznice Mírov. Zřejmě jako jedinému vězni v historii se mu podařilo utéct a dopaden o několik týdnů později. Byl to ale ve skutečnosti jeho čtvrtý útěk před vězením. Ty předchozí už tak slavné nebyly. Jednou skončil Kajínek v poutech třeba poté, co mu na útěku z vazby kolemjdoucí na ulici podrazil nohy.

Kajínek byl k doživotí odsouzen za dvojnásobnou nájemnou vraždu a jeden pokus o vraždu. Stalo se tak v roce 1993 v zatáčkách pod plzeňskou věznicí Bory. Kajínek tam dvanácti výstřely doslova popravil podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce. Druhý bodyguard s těžkými zraněními přežil a Kajínka usvědčil.

Navzdory svědkovi i tomu, že soudní proces byl důkladný a dlouhý (trval čtyři roky), dodnes mezi lidmi panují pochybnosti o tom, jestli vraždil Kajínek. Odsouzený se také opakovaně snažil o revizi procesu, ale neúspěšně. O případu Kajínek natočil Petr Jákl stejnojmenný film (2010).

Podívejte se na reportáž z dopadení Jiřího Kajínka na útěku:


 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

GALERIE: Chcete se najíst jako Kajínek? Byla otevřena nevšední restaurace ve vězení

PLAT SNŮ: Kolik bere prezident Miloš Zeman a další politici? Z toho vám spadne brada!

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz