Domácí

EXKLUZIVNĚ: Moderátor TN2 vás naučí uplést skvělou pomlázku!

S Velikonoci je neodmyslitelně spjata velikonoční pomlázka. Řada českých mužů ji ale v dnešní době neumí uplést. A právě pro ty jsme ve spolupráci s moderátorem nočních zpráv TN2 Karlem Kopečkem připravili jednoduchý návod jak na to!

Karel Kopeček se rozhodl čtenáře TN.cz naučit pomlázku rovnou z 16 prutů. Je větší a budí mnohem větší respekt. Ale také to s ní ženy při koledě mnohem více bolí, tak buďte o velikonočním pondělí opatrní a koledujte hezky s citem.

Pletení každé pomlázky začíná sběrem prutů. Vhodné je čerstvé a pružné vrbové proutí, Karel Kopeček ale doporučuje se vyhnout vrbě smuteční, která má proutky příliš slabé. Karel plete pomlázku odshora, a tak si proutí na začátku zavěsí například přes nějaký trám či na háček na zdi. Důležité je, aby byla u špičky stejná délka proutí a aby bylo proutí i přibližně stejně tlusté.

Na začátku pletení je potřeba si proutky rozdělit na dvě poloviny, v tomto případě tedy na osm a osm proutků na každé straně. A jde se na věc! "Vezmu dva krajní proutky a dám je doprostřed té další osmičky. Provléknu a vrátím na začátek původní osmičky," popisuje Karel Kopeček během pletení a pokračuje: "A na druhé straně vezmu také krajní dvě a provléknu je opět uprostřed té další osmičky a vrátím zpátky na začátek," dokončuje krok úspěšný moderátor.

Související obsah

Tento postup se opakuje po celou dobu pletení. Důležité je provlékat proutky vždy po dvou a hlídat si, abyste si nepopletli dvojici. "To je jedna z nejčastějších chyb, kdy se vám pak celá stavba pomlázky následně může rozsypat," varuje Karel. Čím se dostáváme níže, tím jsou proutky silnější a jdou hůře ohýbat. Je proto nutné dávat pozor, abyste příliš nezabrali a některý z proutků nezlomili.

Úplně dole pak vytvoříme rukojeť. Karel pro dnešek zvolil jednoduchou variantu – dopředu si lehce naohýbal jeden z tenčích proutků a ten pak obtočil kolem proutí, které předtím zaplétal. Po vytvoření rukojeti zbývá již jen zastřihnout zahradnickými nůžkami přečnívající konce a špičku ozdobit pentlemi. Podrobný návod Karla Kopečka najdete ve videu v úvodu článku. Tak veselé Velikonoce!

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz