Bagrista na Písecku našel vzácný poklad!

Vzácný poklad objevil bagrista v malé jihočeské vesničce Kučeř na Písecku. Ze země vyhrabal míšeňské groše a drobné haléře, pravděpodobně z patnáctého století. Teď je zkoumají odborníci.

Bagrista z malé vesničky Kučeř u Písku v jižních Čechách stále nemůže uvěřit tomu, že objevil tak vzácný poklad. "Nadzvedl lžíci, asi druhou ten den... a začaly se mu sypat stříbrné, vlastně zelené penízky," řekla TV Nova jeho tchyně Dagmar Němcová.

Mince vážily 1,5 kilogramu. Podle všeho se jedná o míšeňské groše a drobné mince z počátku patnáctého století. "Napřed teda jsme šli na oběd z té euforie, vypovídali jsme to starostovi, který je zároveň hospodský a všem domácím lidem a zavolali jsme prácheňské archeology," dodala Němcová.

Nálezci prý ani chvíli neváhali. Přestože se jedná o objev hodně vysoké hodnoty, o 10 procent nálezného rodině nejde. "Je to pocit ten, že prostě 700 let předtím to měl někdo v ruce a vy jste si teď na to sáhla poprvé," popisoval své pocity Jiří Němec.

Související obsah

Byli patřičně hrdí na to, že právě malou Kučeř proslaví v celé republice. Ten, kdo by se tam chtěl vypravit s tím, že by tady náhodou mohl ležet ještě nejaký poklad, má ale smůlu, místo už prohledali archeologové.

Celý poklad je teď v péči archeologů Prácheňského muzea v Písku. Mince budou zkoumat i experti z Brna. Mince se s největší pravděpodobností pak vrátí do Prácheňského muzea, kde je budou moci vidět i návštěvníci, kdy to bude, je ale zatím ve hvězdách.

Michaela Klárová / lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel Jaroslav Hanuš, režisér seriálu Život na zámku

Dlouhodobým zdravotním problémům ve čtvrtek ráno podlehl režisér Jaroslav Hanuš. Bylo mu 70 let. Jeho nejznámějším počinem je seriál Život na zámku v hlavní roli s Tomášem Töpferem, podepsán byl i pod seriály Šípková Růženka nebo Náměstíčko.

Krátká zpráva

Sebastian Kurz definitivně končí v politice

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz se podle listu Kronen Zeitung rozhodl definitivně skončit v politice. V čele rakouské vlády poprvé stanul v roce 2017 coby vůbec nejmladší premiér na světě, bylo mu 31 let. V říjnu letošního roku musel rezignovat kvůli aféře se zmanipulovanými předvolebními průzkumy. Kurz se ale už do křesla kancléře nebude chtít vrátit. Podle listu Kronen Zeitung rozhodlo i to, že se mu narodil syn. V čele rakouských lidovců Kurze nahradí ministr vnitra Karl Nehammer.

Píše se na Deník.cz