Sean Spicer

Trumpův mluvčí hájil zásah v Sýrii: Ani Hitler nepoužil plyn jako Asad

Trumpův mluvčí hájil zásah v Sýrii: Ani Hitler nepoužil plyn jako Asad
Zdroj: Profimedia

Velkou kritiku vyvolal mluvčí Bílého domu Sean Spicer. Na tiskové konferenci obhajoval americký zásah v Sýrii a vyzýval Rusko, aby si rozmyslelo podporu režimu syrského prezidenta Asada. Uvedl přitom, že "ani Hitler se nesnížil k tomu použít chemické zbraně". Za svůj výrok se už omluvil, množí se ale výzvy k jeho odstoupení.

Mluvčí amerického prezidenta Donalda Trumpa Sean Spicer v úterý na tiskové konferenci kritizoval režim syrského prezidenta Bašára Asada za použití chemických zbraní proti  městu Chán Šajchún. Obhajoval přitom rozhodnutí americké administrativy zasáhnout proti základně syrského letectva, ze které letadla startovala.

"My jsme nepoužili chemické zbraně ani za druhé světové války. Víte, dokonce ani někdo tak odporný jako Hitler se nesnížil k tomu použít chemické zbraně. Takže pokud jste Rusové, musíte se ptát sami sebe. Je tohle země a režim, se kterým se chcete spojovat? V minulosti jste podepsali mezinárodní dohody, které správně zavazovaly všechny země k tomu, aby takové zbraně nepoužívaly," uvedl na tiskové konferenci Spicer.

Jeho slova překvapila přítomné reportéry. Ti se jej tak zeptali, jak svůj výrok Spicer myslel. Svým "vysvětlením" ale ještě přilil olej do ohně.

Související obsah

"Mám na mysli sarin, nikdy ho proti svým lidem nepoužil tak, jako Asad. Chápu, jak to myslíte, děkuji za vaší poznámku," řekl Spicer na tiskovce novináři, který jej požádal, aby svůj výrok vysvětlil. "On je (Židy, pozn. red.) svážel do ´center holocaustu´, ale chci říct, že (chemické zbraně) nepoužíval tak, jako Asad. Neshazoval je na města plná nevinných lidí," dodal Spicer.

Jeho výroky šokovaly americkou veřejnost. Zpěvačka Barbra Streisandová na twitteru napsala, že "Sean Spicer by měl být okamžitě vyhozen za to, že řekl, že Hitler nepoužil na své lidi chemické zbraně. Myslíte, že 6 milionů Židů se nepočítá?" Washingtonské Muzeum Holocaustu reagovalo zveřejněním záběrů, které natočili američtí vojáci při osvobození koncentračního tábora Buchenwald.

Související obsah

Spicer přitom na sebe upoutal pozornost hned po nástupu Donalda Trumpa do úřadu, kdy na první tiskové konferenci uvedl, že inaugurace nového amerického prezidenta přilákala více diváků než v předchozích letech, ačkoliv srovnávací fotografie jasně dokazují opak. Pozornost pak vzbudila také blízká poradkyně Donalda Trumpa Kellyanne Conwayová, která Spicerovy výroky "vysvětlovala" tím, že mluvčí čerpal z "alternativních fakt".

Za svůj výrok o Hitlerovi se každopádně kritizovaný mluvčí, po jehož rezignaci kromě celebrit volají i přední američtí politici, omluvil. "Omlouvám se, byla chyba něco takového říct. Neměl jsem to udělat a už to neudělám. Bylo to nevhodné a necitlivé. Nemůžu to nijak vysvětlit," sypal si Spicer popel na hlavu.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz