Sýrie

Rusko a Írán hrozí Trumpovi: Útokem v Sýrii riskuješ válku!

Rusko a Irán se ostře ohradily vůči americkému útoku na syrskou leteckou základnu. Uvedly, že Spojené státy překročily červenou čáru a jestli se to bude opakovat, odpoví silou. Amerika tak podle nich riskuje válku.

Rusko a Irán ostře reagovaly na americké vybombardování syrské letecké základny kvůli podezření z použití chemických zbraní. Ve společném prohlášení zdůraznily, že Amerika překročila červenou čáru a pokud se to bude opakovat, odpoví silou. Aliance podpořila syrského prezidenta Bašára Asada a vyjádřila mu jednoznačnou podporu, zveřejnil portál Independent.


Obě země ve společném prohlášení doslova tvrdily: „Co udělala Amerika v Sýrii je jednoznačnou agresí a překročení červené čáry. Od teď jsme připraveni odpovědět silou a potrestat jakoukoliv další agresi od kohokoli. Spojené státy vědí, že naše schopnost odpovědět je velká.“


Představitelé také prohlásili, že USA svým činem v severní Sýrii nepomáhá k osvobození země, ale je to akt okupace vůči svobodnému státu. Prezident Ruska Vladimir Putin a představitel Iránu Hassan Rouhani volají po objektivním vyšetřování chemického útoku, které by mohlo objasnit příčiny použití toxických zbraní ve městě Chán Šajchůn minulý týden.


Americký prezident tvrdí, že tyto zbraně použil syrský režim Bašára Asada a útok Americké armády pouze reprezentoval civilizovaný svět, který musí zakročit proti bezpráví. Jak již Trump uvedl dříve v tiskovém prohlášení, Assad podle něj brutálně zavraždil nevinné muže, ženy děti a novorozeňata. Sýrie by tak již neměla nadále trpět.


Damašek ale prohlásil, že všechny chemické zbraně zlikvidoval. Rusko stojí za Asadem a tvrdí, že nálety syrské armády zasáhly sklady toxických plynů, které uchovávali povstalci.


V neděli obvinil briský ministr obrany Sir Michale Fallon, že Rusko je zodpovědné za smrt všech civilistů. Podle mezinárodní dohody z roku 2013 měl Assad zlikvidovat všechny zásoby chemických zbraní a garantem splnění závazku mělo být Rusko. S tím souhlasí i americký ministr zahraničí Rex Tillerson, který uvedl, že Rusko v tomto selhalo.


„Selhání spojené se současným úderem americké armády a s dřívějším hrozným útokem chemickými zbraněmi jasně dokazuje selhání Ruska vůči mezinárodní komunitě,“ prohlásil pro ABC’s This Week. Ministr zahraničí Rex Tillerson pojede v následujících dnech do Ruska, kde bude mluvit s ruskými představiteli. Vyjádřil se, že USA očekává, že Rusko přehodnotí podporu Assada, protože je každý další brutální útok činí spoluodpovědnými za lidské oběti.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz