Cukrovka

Cukrovka ohrožuje víc Čechů, aniž by to tušili. Jak ji poznat?

Na 14. duben připadá Světový den monitoringu diabetu. Tato zákeřná nemoc postihuje stále více Čechů, velká část z nich přitom vůbec neví, že cukrovku má.

Podle dat projektu Hlídej si zdraví je v Česku přibližně 900 tisíc lidí, u nichž byla cukrovka diagnostikována. Ročně jich přibližně dvacet tisíc přibude.


Alarmující ovšem je, že až čtvrt milionu lidí u nás cukrovku má, ale neví o tom. Neléčená cukrovka je přitom extrémně nebezpečná a v krajním případě může skončit i smrtí.


Přitom existují příznaky, které na cukrovku jasně ukazují. To, že je u sebe nebo svých blízkých rozpoznáte, může mít i jinou příčinu než diabetes, ale tak jako tak je nejlepší okamžitě navštívit lékaře. Ten může cukrovku odhalit velmi rychle.

Příznaky cukrovky najdete na další straně


1. Nadváha a obezita

Zdroj: Thinkstockphotos


Kila navíc výrazně zvyšují riziko cukrovky. A rozhodně nejde jen o lidi, kteří mají dvacet a víc kil nad ideálem. Stačí pět nebo sedm kilo nadváhy a už riziko cukrovky roste. A nejen u dospělých, ale i u dětí.

2. Časté návštěvy toalety

Zdroj: oficiální zdroj


Pokud často běháte na záchod a máte silné nutkání močit, může to být i tím, že se vám kvůli nedostatku inzulínu v krvi hromadí glukóza, která "chce ven". A nejen přes den, ale i v noci. Že s močí není něco v pořádku, se dá poznat tak, že je podivně lepkavá.

3. Velká žízeň

Zdroj: Profimedia


Další příznak cukrovky souvisí s častým močením - a tím je velká, až takřka neukojitelná žízeň. Ta postižené obtěžuje nejen přes den, ale i v noci.

4. Rozmazané vidění

Zdroj: Oficiální zdroj


Vysoká hladina krevního cukru způsobuje, že se v oku vyboulí čočka a je tak těžší zaostřit. Rozostřené vidění přitom nemusí být trvalé, ale může odcházet a přicházet.

5. Hubnutí bez zjevného důvodu


Pokud najednou začnete hubnout, aniž byste změnili životosprávu nebo návyky, může to být příznak diabetu. Při nedostatku inzulínu totiž buňky nedokáží zužitkovat cukr z potravy a tělo tak energii bere odjinud - z tuků.

6. Časté kvasinkové infekce


Nahromaděná nezpracovaná glukóza je živnou půdou pro množení kvasinek. U žen tak dochází ke svědění a silným výtokům z pochvy, u mužů pak k infekcím močové trubice.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VAROVÁNÍ: Zubní pasta poškozuje vaše zdraví! Podle vědců vám hrozí tyto nemoci

(NE)CHUTNÁ GALERIE: Co s tělem udělá nadměrná konzumace cukru? Snímky jen pro otrlé!

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz