Ceny

Potraviny jsou nejdražší v historii! Vydělávají obchody, tvrdí výrobci

Ceny potravin, které se v Česku prodávají, jsou teď nejvyšší v historii. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. Čeští dodavatelé z toho ale nic nemají. Stěžují si, že nadnárodní řetězce si na tuzemských výrobcích účtují vysoké marže oproti potravinám, které dovážejí. S touto informací přišly Hospodářské noviny.

Podle údajů Českého statistické úřadu byly v prvním čtvrtletí letošního roku potraviny a nápoje dražší o 3,7 procenta oproti posledním třem měsícům loňského roku. Přitom od roku 2013 ceny jídla a pití stagnovaly.

S tím, že by v českých obchodech byly drahé potraviny, ale nesouhlasí prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková. Podle ní nemůže být o předražených potravinách v Česku řeč a odkazuje na srovnání cen potravin v Evropské unii. Podle Eurostatu bylo Česko loni na téměř 80 procentech průměru EU.

Navíc je podle českých výrobců jejich zboží v řetězcích cenově znevýhodněno. Podle šéfa Potravinářské komory Miroslava Tomana je například dovezené máslo vyráběné v zahraničí prodávané až o deset korun levněji, než to tuzemské. A to i když je vyrobené se stejnými náklady.

Související obsah

Zahraniční výrobci nesmějí dodávat do Česka výrobky za podnákladovou cenu, to je totiž protiprávní, a proto je podle Tomana jasné, že za zahraniční máslo je přirážka nižší, než za to české. A Češi tak mohou upřednostňovat právě to dovezené kvůli nižší ceně.

Veronika Polášková/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz