Sýrie

Evakuace v Sýrii: Z obléhaných měst uniknou tisíce lidí do bezpečí

Evakuace v Sýrii: Z obléhaných měst uniknou tisíce lidí do bezpečí
Zdroj: ENEX

V Sýrii začíná hromadná evakuace civilistů. K záchranné operaci, která zachrání tisíce lidí, se dohodla syrská opozice s vládou. Do bezpečí uniknou obyvatelé vesnic ohrožovaných povstalci a na oplátku mohou odejít lidé ze dvou měst obléhaných vládními jednotkami.

 Dnes probíhá v Sýrii hromadná evakuace desetitisíců civilistů ze čtyř obléhaných měst a vesnic. Tito lidé jsou již měsíce ohroženi na životě. Podle domluvy Asadova režimu a rebelů odcházejí obyvatelé šíítských vesnic Fua a Kafrájí, které jsou ohrožované povstalci a lidé ze dvou sunnitských měst Zabadání a Madája, které jsou naopak obléhané Asadovými jednotkami.


Šíítské vesnice Fua a Kafrája se nacházejí v provincii Idlíb na severu Sýrie. Už více než rok jsou obklíčené nejen povstalci, ale také radikálními džihádisty. Naproti tomu sunnitská města Zabadání a Madája se nachází poblíž hlavního města Damašku a jsou obléhané vládou společně s vojáky libanonského Hizballáhu.


Podle portálu BBC hrozí v obklíčených oblastech nedostatek potravin a tak se umožnilo civilistům odejít, aby si zachránili život. Již minulý měsíc uváděla OSN, že situace v daných městech je katastrofická a mnoho lidí již zemřelo v důsledku nedostatku potravin a léků.

Související obsah


Evakuace byla kvůli tomu domluvena přímo na mezinárodní úrovni. Kromě syrských rebelů a vlády k dohodě přispěl také Asadův spojenec Irán a dále Katar, který podporuje povstalce. Tento krok zachránil život mnoha lidem, nicméně OSN uvedla, že dalších téměř 700 000 lidí v Sýrii se nachází v obklíčených oblastech, kde hrozí každou chvíli hladomor.


Mezitím se v Moskvě sešli ministři zahraničí Ruska, Sýrie a Iránu. Tato koalice se sešla poprvé od zbombardování syrské letecké základny americkou armádou, která tak učinila kvůli podezření, že Asadova vláda použila chemické zbraně. Syrský prezident ale odmítl, že by nařídil chemický útok a tvrdí, že obvinění je vykonstruované.

mk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz