Zahraničí

Hackeři nabourali bankovní sítě! Microsoft doporučuje aktualizace

Hackeři nabourali bankovní sítě! Microsoft doporučuje aktualizace
Zdroj: Thinkstockphotos

Skupina hackerů zveřejnila v pátek dokumenty, podle kterých se Americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) dokázala nabourat do bankovní sítě SWIFT, která slouží k mezinárodnímu bankovnímu styku. NSA měla údajně sledovat především blízkovýchodní banky kvůli transakcím teroristů. Microsoft v reakci na bezpečnostní problém doporučil uživatelům, aby aktualizovali jeho produkty a používali pouze podporované verze.

Americká Národní bezpečnostní agentura údajně pronikla do bankovní sítě SWIFT, kde prostřednictvím skupiny počítačových pirátů sledovala především blízkovýchodní banky kvůli případným transakcím teroristů. Podle tiskových agentur dokument o bezpečnostním narušení zveřejnila skupina hackerů zvaná Shadow Brokers.

Únik údajů považují mnozí experti za věrohodný, dotčené instituce ho ale popírají, případně se odmítly vyjádřit, uvádí portál BBC. NSA údajně použila slabin v produktech firmy Microsoft.

Slabá místa jsou podle Phillipa Misnera z bezpečnostního centra Microsoftu většinou již dávno opraveny, uživatelé by podle něj měli používat aktualizované verze jejich produktů. Tři případy, které skupina hackerů v dokumentu zmínila, existují pouze na nepodporovaných platformách, což znamená, že zákazníci používající Windows 7 nebo novější a Exchange 2010 a novější jsou v bezpečí.

Uživatelům používajícím starší Windows a Exchange společnost doporučila, aby přešli na novější verzi.

"Nezaznamenali jsme žádné známky neoprávněného přístupu do naší sítě či do služby pro komunikaci," tvrdí SWIFT. Vláda Spojených států a agentura NSA se podle BBC k případu nevyjádřila.

Související obsah

V případě, že by se narušení sítě SWIFT potvrdilo, šlo by o nejvýznamnější únik informací o globálním sledování od případu Edwarda Snowdena, uvádí BBC. Ten v roce 2013 do tisku vynesl informaci o masívním a utajovaném celosvětovém sledování telefonů a elektronické komunikace ze strany bezpečnostních agentur USA.
 

klma, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz