Sauna

Ženám přitížil pokus o záchranu. Lékařka popsala minuty před smrtí

Tragédií skončila návštěva podomácku vyrobené sauny na Jičínsku. Matka (65) s dcerou (45) v ní uvízly, když ulomily kliku. Před smrtí se ženy pokusily dostat ven, právě fyzická námaha jim ale mohla přitížit. Anestezioložka popsala, co se v jejich těle odehrávalo.

Ženy měly pochopitelně přehřátý organizmus. "Tělo ztrácí tekutiny, zvyšuje se jeho teplota. Když to překročí nějaký práh, tak dochází k tomu, že mechanismy organizmu, které slouží k ochlazování, jako je právě pocení, se už nezvládnou regulovat," řekla TN.cz anestezioložka Katarína Kolarovová.

Podle odbornice je těžké odhadnout, po jaké době ženy zemřely. Neviděla lékařskou zprávu, takže mohla popsat situaci pouze obecně. "Maximální doba pro pobyt v sauně je 15 minut. Pokud je člověk trénovaný, může zůstat 20 minut," řekla Kolarovová.

Ženy byly podle informací TV Nova v sauně přibližně hodinu. "Hodina v sauně, které není ani větraná, vydržet nejde. Jistě jim i docházel i čerstvý vzduch," vysvětlila anestezioložka s tím, že maximální dobu pro přežití odhaduje na 45 minut.

Poslechněte si celý rozhovor s anestezioložkou o úmrtí žen v sauně

Ze smrtící pasti se  ženy snažily dostat na svobodu, podařilo se jím rozbít okénko. Právě pokus o záchranu mohl ženám velmi přitížit. "Pohyb zvyšuje energetické potřeby organismu a také teplotu," vysvětlila anestezioložka. "Určitě se tím snížila šance na přežití," dodala.

Související obsah

Oběti tragédie zřejmě omdlely. "Srdce nestíhalo prokrvovat mozek, nebo mohlo dojít i k udušení. V obou případech těchto fází umírání člověk ztratí vědomí," dodala. "Zřejmě si neuvědomovaly, že umírají. Určitě to ale muselo být hrozné," popsala anestezioložka.

Smrtelná chyba při saunování: Dveře na zámek byly past!

NEPŘEHLÉDNĚTE:

PRAVDA o smrti hereckého idola Heathe Ledgera! Proč musel zemřít?

has, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz