Porod

Odborníci řekli, kdy je porod ženy nebezpečný! Vše závisí na lékaři

Odborníci řekli, kdy je porod ženy nebezpečný! Vše závisí na lékaři
Ilustrační fotografie | Zdroj: Thinkstockphotos

Narození dítěte je pro ženu jedním z nejsilnějších zážitků, někdy se ale může rodička i novorozenec dostat do nebezpečí. Američtí odborníci přišli s novou studií, podle které průběh porodu závisí na tom, jak dlouho je lékař v práci.

Zdravotní stav matky a dítěte je při porodu v ohrožení, pokud je porodník v práci už delší dobu. "Zjistili jsme, že největší zdravotní riziko hrozí matce a dítěti, když má lékař odpracovaných osm až deset hodin ze své změny," řekl deníku The Sun doktor James Scott z univerzity v americkém Austinu.

Následky porodu s unaveným lékařem mohou být vážné: "U přepracovaných porodníků je riziko velké ztráty krve u matky a nedostatečného přísunu kyslíku pro dítě," tvrdí Scott s tím, že právě vyčerpanost vede doktory k tomu, že nejsou tolik ostražití a nevšímají si varovných signálů.

Související obsah

Výsledky studie jeho tým vypracoval na základě více než 24 tisíc porodů, které se uskutečnily ve Spojených státech, ale neproběhly v plánovaný den.

Každá žena přibližně zná svůj termín porodu, ale ten není nikdy stoprocentní. Právě v těchto situacích může být porodník už přepracovaný. Matky ví termín s jistotou pouze tehdy, pokud rodí císařským řezem.

Podle odborníků je nejbezpečnější přivést dítě na svět během týdne. Víkendy mohou být pro lékaře náročnější. Další výzkum se snažil odhalit, zda je lepší rodit během dne, nebo v nočních hodinách. "Žádné rozdíly v tom nejsou," zjistili lékaři.

has, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz