Zahraničí

Nový rekord: Z Američanů byla ve vesmíru nejdéle žena

Nový rekord: Z Američanů byla ve vesmíru nejdéle žena
Zdroj: NASA

Americká astronautka Peggy Whitsonová přepisuje historii, od pondělí je rekordmankou Spojených států v celkovém počtu dní strávených ve vesmíru. Překonala rekord Jeffa Williamse, který ve vesmíru strávil 534 dní. Mimo Zemi byl nejdéle ruský kosmonaut Gennadij Ivanovič Padalka, který byl ve vesmíru dlouhých 878 dní.

O tom, že kosmonautika není čistě mužským světem, již není pochyb. Rekord ve Spojených státech za nejvíce času mimo naší Zemi nyní přešel na Peggy Whitsonovou, která je ve vesmíru již déle než 534 dní, 2 hodiny a 48 minut.

Doposud držel americký rekord Jeff Williams. Whitsonová je také první ženou, která velí na Mezinárodní vesmírné stanici velení má již podruhé. Whitsonová je také ženou, která uskutečnila nejvíce výstupů do volného prostoru mimo bezpečí vesmírných plavidel.

Absolutní rekord drží Gennadij Ivanovič Padalka, který mimo Zemi strávil celkem neuvěřitelných 878 dní, 11 hodin a 29 minut.

Související obsah

Už v 10:00 EDT (16:00 našeho času) se uskuteční speciální hovor z Oválné pracovny na ISS, při kterém budou prezident Donald Trump, Ivanka Trumpová a astronautka Kate Rubinsová rekordmance gratulovat. Celý hovor bude NASA vysílat živě.

Whitsonová aktuálně působí na ISS a až její mise skončí, rekord vyroste na více než 650 dní.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz