Zahraničí

Posila námořnictva: Čína spustila na vodu novou letadlovou loď

Čína ve středu při slavnostní ceremonii spustila na vodu svou druhou letadlovou loď, která je zároveň první, již sama postavila. Ceremonie se konala v čínském přístavu Ta-lien, uvádí portál BBC.

Ke spuštění lodi dochází v době, kdy se výrazně zvyšuje napětí v Jihočínském moři. Jedná se o druhou letadlovou loď, první, u které došlo jen k úpravám, koupila Čína od Ukrajiny. Tuto již vytvořila a navrhla sama.

Slavnostní spuštění na vodu se uskutečnilo v přístavu Ta-lien na severovýchodě země. Loď by měla být plně funkční do roku 2020, uvádí BBC. Jedná se o první letadlovou loď navrženou a stavěnou přímo v Číně.

V oblasti se stupňuje napětí mezi USA a KLDR, v mořích kolem Korejského poloostrova již působí několik plavidel Spojených států v reakci na severokorejské aktivity. Čína již dříve vyzvala k zachování klidu.

Související obsah

Loď by měla dostat jméno podle provincie Šan-tung, s její stavbou se začalo v roce 2014, uvádí ČTK. První loď Liao-ning působí v námořnictvu od roku 2012.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny "svého" politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimir Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny "svého", tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz