Dešťová voda

Chytejte dešťovou vodu, stát vám dá peníze! Rozdává miliony!

Ministerstvo životního prostředí představilo novinku v boji se suchem. Lidé budou moci získat až 60tisícovou dotaci na vybudování nádrží na dešťovou vodu. Státní fond životního prostředí na to vyčlenil asi 100 milionů korun.

O peníze z dotačního programu Dešťovka můžete žádat od 29. května, elektronicky přes webové stránky projektu. Ministr životního prostředí Richard Brabec si od něj slibuje, že naučí lidi lépe hospodařit s vodou a využívat tu dešťovou hlavně v období sucha.

"Program by měl občany motivovat, aby chytali dešťovou vodu a tu pak využívali na zálivku zahrady nebo jako vodu užitkovou. Podpoříme pořízení zahradní nádrže, ale i systémy na recyklaci odpadní vody z mytí, sprchování a její opětovné použití například na splachování toalety," uvedl Brabec.

Podle Brabce je Česko dobře připraveno na povodně, ale ne na sucho. Jen v Praze se podle něj ročně při splachování vyplýtvá 12 miliard litrů pitné vody. To by přitom stačilo celé Evropě k pití na 5 dní.

Související obsah

Dotace mohou získat vlastníci i stavebníci všech domů - kromě rekreačních objektů. Využít je mohou ke třem typům projektů - zachytávání srážkové vody na zalévání zahrady, akumulace dešťové vody pro splachování WC a zálivku, využití přečištěné odpadní vody jako vody užitkové.

Výše dotace se pohybuje mezi 20 a 60 tisíci korun, záleží na pořízené technologii a velikosti pořízené nádrže. Maximálně však mohou státní peníze pokrýt polovinu nákladů. Dohromady ministerstvo v programu rozdělí 100 milionů korun.

Související obsah

Na nejjednodušší systém, tedy různé nádrže, budou moci lidé dostat 20 tisíc korun - ale pouze ti, kteří žijí v suchých oblastech. Tam patří obce na Frýdeckomístecku, Vysočině a na Znojemsku. Na systém, z něhož budou zalévat zahradu i splachovat záchod, získají 30 tisíc. Na komplexní systém k recyklaci vody zase 45 tisíc. K tomu vždy dostanete další peníze podle velikosti nádrže a systému.

Žádost podá zájemce elektronicky, poté ji doloží písemně na 13 krajských pracovištích. Do tří týdnů mu pak přijde odpověď, jestli má v žádosti všechno v pořádku, nebo je potřeba něco doplnit. Poté znovu do tří týdnů dostane případně žadatel peníze na účet. Více čtěte zde.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Ruská milionářka promluvila v televizi a všem ztuhl úsměv! Za tuhle větu ji teď nenávidí

NESKUTEČNÉ ŠTĚSTÍ: Jediná procházka s rodiči mu změnila život! Ve 14 letech se stal milionářem

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz