Parlament

Makedonci si drsně vyřizovali účty s politiky, 100 zraněných! VIDEO

Makedonci si drsně vyřizovali účty s politiky, 100 zraněných! VIDEO
Zdroj: Profimedia

Asi stovka lidí se ve čtvrtek zranila, když dav zaútočil na budovu parlamentu v Makedonii. Záběry ukazují, že šlo o život. Demonstranti neunesli výsledek jednání o nové koalici. Mezi zraněnými je 22 policistů a tři politici - včetně šéfa opozice.

Tisíce lidí se před budovou parlamentu v centru Skopje shromažďovaly už od čtvrtečního odpoledne. Nelíbil se jim vývoj politické situace, zejména fakt, že oblíbený expremiér Nikola Gruevski odchází.

Když se jeho stoupenci dozvěděli, že novým šéfem sněmovny byl zvolen albánský poslanec Talat Xhaferi, už na nic nečekali a vzali budovu útokem. V budově parlamentu vypukl zmatek a mezi politiky panika. Nikdo netušil, jak celý incident skončí.

Poslanci zůstali uvěznění v prvním patře a snažili se do bezpečí v přízemí dostat tak, že přelézali hrazení. Kolegové jim později vytvořili dokonce improvizovanou únikovou cestu ze stolů. Policie celou situaci dostala pod kontrolu až pomocí paralyzujících granátů.

Napětí na makedonské politické scéně panuje už od předčasných voleb v lednu. Hlavním problémem je nyní to, že se na koalici ve čtvrtek dohodly strany, které ve volbách skončily mezi poraženými. Vítěz a bývalý premiér mezitím blokuje ustanovení zákonodárného sboru.


 

Vladimír Kouba / lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz