Lékař

Praktickým lékařům ubylo míst pro školení. Hrozí kolapsem péče

Praktičtí lékaři se obávají, že nebude mít kdo léčit pacienty. Ministerstvo zdravotnictví jim prý zasadilo další ránu. Snížilo totiž počet rezidenčních školicích míst. Právě na těchto místech mladí lékaři vykonávají praxi nutnou k tomu, aby pak mohli samostatně ordinovat.

Průměrný věk praktických lékařů pro dospělé se neustále zvyšuje. Už teď přesahuje 54 let. Nemá je totiž kdo nahradit. Problém je tak i s pouhým zástupem v případě delší nemoci.

V roce 2003 měli praktici přeplněné ordinace ve dvanácti okresech. O deset let později to už bylo v sedmadvaceti. Každý lékař v těchto ordinacích se stará o více než 2200 pacientů.

Související obsah

Problém s nedostatkem mladých praktiků se prý bude teď ještě prohlubovat. Ministerstvo snížilo počet rezidenčních míst, kde mladí mohou vykonávat potřebnou praxi, na pouhých sto míst. Na generační obměnu v ordinacích to podle praktiků absolutně nestačí.

Pro praktiky je snížení počtu rezidenčních míst další ranou. Obávají se i toho, že padne příslib ministerstva na navýšení jejich plateb. Pokud jednání nedopadnou podle jejich představ, hrozí protesty i stávkou. Konečné rozhodnutí by mělo padnout v červnu.
 

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz