USA

Trump chválil Kim Čong-una, pak USA zprovoznily štít v Jižní Koreji!

Prezident Spojených států prohlásil, že by se mohl setkat s vůdcem KLDR Kim Čong-unem. Vysekl mu poklonu, když ho označil za lišáka a mladého lídra. Spojené státy ale zároveň zprovoznily systém protiraketové obrany v Jižní Koreji.

Ještě před několika týdny Donald Trump vyhrožoval diktátorovi Kim Čong-unovi i možnou vojenskou akcí, teď ho ale nazývá "smart cookie" - v doslovném překladu chytrou sušenkou. Toto na první pohled vtipné slovní spojení znamená "tvrďák" a někdo, kdo se umí orientovat v těžkých situacích.

Kim Čong un je podle Trumpa "lišák", když se navzdory svému mládí dokázal udržet u moci. "Pokud by to pro mě bylo vhodné, rozhodně bych se s ním setkal. Byla by to pro mě čest. Pokud to bude za správných podmínek," uvedl Trump v rozhovoru.

Mluvčí Bílého domu dal ale později na tiskové konferenci jasně najevo, že takové setkání se hned tak neuskuteční. "Klíčovou částí prezidentova vyjádření bylo 'za správných podmínek'. A ty podmínky v tuto chvíli neexistují," upozornil prezidentův mluvčí Sean Spicer.

Související obsah

Vhodné podmínky podle Bílého domu znamenají hlavně to, že KLDR zcela upustí od své aktivity v jaderném a raketovém programu. Podle mluvčího musí Trump jednat v zájmu zachování míru. "Prezident si uvědomuje hrozbu a dělá vše pro to, aby ji izoloval a zajistil stabilitu v oblasti," dodal Spicer.

Spojené státy ale zároveň zprovoznily systém protiraketové obrany THAAD. Ten nedávno umístily v Jižní Koreji, aby oblast chránil - právě kvůli pokračujícímu zbrojení Severní Koreje. Napětí v oblasti už trvá několik měsíců. Kim Čong-un ale v testování jaderných zbraní stále pokračuje. Poslední raketu vyzkoušela tamní armáda o víkendu.

Martina Nášelová/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz