KLDR

KLDR ukazuje Američanům svou sílu! Připravuje další jaderný test

Korejský poloostrov i nadále svírá nejistota a rostoucí napětí. Severokorejský režim se podle satelitních snímků nejspíš připravuje k dalšímu jadernému testu. Reaguje tak na zvýšenou vojenskou aktivitu Spojených států v oblasti.

Severní Korea dál chřestí zbraněmi. Podle analytiků se režim Kim-čong-una chystá k dalšímu jadernému testu. Na satelitních snímcích objevili pohyb u vojenského testovacího areálu.

Pod horou Mantap na severovýchodě země v posledních týdnech dochází k neobvyklému pohybu lidí i přesunu materiálu. Sledování je tak podrobné, že na snímcích analytici dokonce zaznamenali i lidi hrající volejbal.

"Není jisté, zda zaznamenaná aktivita znamená, že byl jaderný test zrušený, nebo je zařízení připravené a test se blíží," uvedla skupina amerických výzkumníků, která oblast sleduje.

Případný test s napětím očekává sousední Jižní Korea. Ta spoléhá na nově instalovaný americký systém protiraketové ochrany. V jihočínském moři také její námořnictvo cvičí s mariňáky Spojených států.

Související obsah

"Ochranný raketový systém je už teď schopný odpovědět na případnou jadernou hrozbu ze strany Severokorejců," uvedl mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Mun Sang-kjun.

Severní Korea ale nehodlá ustupovat. S testy chce pokračovat, dokud USA nepřestane s nepřátelskou rétorikou a vojenskými přípravami. A Donald Trump teď i přes ochotu setkat se s Kimem hledá spojence. S ruským prezidentem Vladimirem Putinem situaci na korejském poloostrově řešili po telefonu.

Za posledních 11 let severokorejský režim uskutečnil nejméně pět jaderných testů. Teď se spekuluje o tom, jestli jsou jeho rakety schopné dosáhnout až k pobřeží Spojených států.

Kristýna Tůmová/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz