Roztroušená skleróza

ROZTROUŠENÁ SKLERÓZA: Nemáte ji? Sledujte tyto příznaky!

Roztroušená skleróza je těžké onemocnění nervové soustavy - mozku a míchy. Příčina propuknutí nemoci je neznámá a zrovna tak na ni neexistuje žádný lék. Včasné odhalení ale pomáhá mírnit její dopady. Zjistěte, jestli se onemocnění náhodou netýká i vás.

Roztroušená skleróza propuká nejčastěji mezi 20 a 40 rokem života. Špatnou zprávou pro ženy je, že právě ony trpí touto nemocí častěji. Zhruba v poměru 2:1 proti mužům. Nemoc není možné vyléčit, ale vhodnou terapií, nejčastěji podáváním kortikoidů a současně rehabilitací, lze její nástup oddálit a projevy zmírnit. Rozhodně se tedy vyplatí nepodceňovat sebemenší podezření, že roztroušenou sklerózou trpíte.

Špatnou zprávou je i to, že nemoc bývá obtížně zjistitelná. Definitivně jí musí potvrdit lékař, a to pomocí hned několika metod. Příznaky nemoci na sobě může ale odhalit každý. Je jich celá řada a pokud se jich vyskytuje více najednou, nemělo by se s návštěvou lékaře otálet.

Související obsah

Při roztroušené skleróze se v bílé hmotě mozku a míchy tvoří různě rozeseté záněty na nervových vláknech. Ty jsou záněty poničeny a to brání přenosu vzruchů do svalů a člověk přestává ovládat své tělo. Nejčastěji se záněty tvoří v krční míše a ve zrakových nervech. Naopak šedou kůru mozkovou, kde sídlí naše vědomí, myšlení a paměť, nemoc nijak nepostihuje.

Záhadné příčiny nemoci

Není úplně jasné, co roztroušenou sklerózu vyvolává. Existuje totiž spousta možností. Odborníci soudí, že pro nemoc mají lidé genetické predispozice. Vyvolává ji ale také traumatický stres, otrava olovem nebo rtutí nebo přemnožení candidy - kvasinkové houby, která sídlí v lidských střevech. A dokonce může být choroba i výsledkem alergie na lepek nebo poruchy metabolismu tuků. Spousta jiných nemocí ovšem může roztroušenou sklerózu připomínat - třeba nezhoubný nádor míchy, který tlačí na nervy a způsobuje tak podobné příznaky.

Související obsah

Zákeřné je na roztroušené skleróze to, že přichází v jednotlivých záchvatech (atakách). Mimo tyto chvíle přitom může být pacient naprosto bez příznaků. Proto je třeba věnovat pozornost i drobným nevysvětlitelným nehodám - třeba náhlému klopýtnutí a pádu na rovině.

Zpozornět byste ovšem rozhodně měli, pokud máte některé z těchto typických příznaků pro roztroušenou sklerózu:

- porucha citlivosti kůže na rukou, nohách a trupu
- svědění v obličeji
- mravenčení, brnění a strnulost v různých částech těla
- dvojité vidění nebo porucha vidění u jednoho oka
- trvalejší únava a slabost
- závratě
- potíže s mluvením
- porucha hybnosti rukou nebo nohou nebo úplná ztráta jejich ovládání
- chyby v koordinaci pohybů, třes
- potíže se střevy a zažíváním
- únik moči

Pokud máte hned několik z těchto příznaků, měli byste neprodleně navštívit lékaře a svěřit se mu i s obavou z roztroušené sklerózy. Nemusí tomu tak rozhodně být, ale dostanete se tak k odbornějšímu vyšetření, které podezření buď potvrdí nebo vyvrátí.

Jak se stanovuje diagnóza

Co vás čeká při zjišťování diagnózy? Obvykle se používají až čtyři metody detekce roztroušené sklerózy. První je magnetická rezonance, která odhalí možné záněty v mozku a míše. Podobně dokáže ložiska zánětů odhalit i druhá metoda - počítačová tomografie.

Třetí možností je speciální test reakcí mozku. Trvá desítky minut a pacient při tom reaguje na promítanou šachovnici, zvláštní zvuk ve sluchátkách a sledují ho elektrody na hlavě a zápěstí nebo kotnících. Přesto jde v tomto případě spíše o orientační ukazatel.

Související obsah

Čtvrtou metodou je odběr a vyšetření mozkomíšního moku lumbální punkcí. Jde o klasickou "injekci do páteře", což mnohem hrozivěji zní, než jaké to ve skutečnosti je. Toto vyšetření obvykle vzbuzuje více obav než kolik je potřeba. A není ani nijak zvlášť bolestivé.

Tyto metody pomohou určit, v jakém stádiu se u pacienta nemoc nachází. Podle zkušeností lékařů přichází velká většina pacientů naštěstí v počátečním průběhu nemoci. I když se jejich diagnóza potvrdí, nemusí to znamenat úplnou katastrofu. Toto počáteční období roztroušené sklerózy přetrvává několik let. Pacient občas mívá záchvaty nemoci, ale později mohou potíže zcela odeznít nebo být jen částečné.

ČTĚTE TAKÉ:

Šest největších mýtů o inkontinenci

10 nemocí, které nejvíc ohrožují naše teenagery

POZOR: Objevují se vám šedivé vlasy již v mládí? Může to znamenat vážnou nemoc!

tn.cz / gar

K tématu Roztroušená skleróza

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz