ÚAMK

Cesta k Jadranu se prodraží! Za dovolenou dáte o stovky korun víc

Cesta k Jadranu se prodraží! Za dovolenou dáte o stovky korun víc
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Za mořem se každé léto vydávají stovky tisíc Čechů. Letos se jim cesta na jih Evropy pořádně prodraží. Více zaplatíte za dálniční známky a mýta, zdražily také některé potraviny.

Češi dovolené v Chorvatsku přímo milují. Loni jich na dovolenou k Jadranu zamířilo více než 800 tisíc. Letos si budou muset čeští turisté vyměnit více kun i eur, cesta a pobyt v oblíbené destinaci se totiž oproti minulým rokům prodraží.

Už v dubnu vzrostlo mýtné na chorvatských dálnicích o pět procent. O dalších deset procent víc zaplatíte v sezóně (od 1. 7. do 30. 9.) na dálnicích společností HAC a ARZ. Zdražení se projeví třeba i na cenách mýtného na nejfrekventovanější dálnici A1.

Také v Rakousku vzrostla cena dálničních známek a dodatečného mýtného, i když to nebylo tak rapidní jako v Chorvatsku - o 0,8 procenta. Pozor na podvodníky, kteří by vám chtěli prodat už jednou nalepenou nebo neplatnou známku. Za ně hrozí stejné pokuty, jako kdybyste neměli známku žádnou!

Při cestě z Maďarska nebo Slovinska do Splitu zaplatíte podle výpočtů ÚAMK v průměru o 90 korun víc než loni. Pokud se chystáte do Rijeky, cesta se vám znovu z Maďarska i Slovinska prodraží asi o 25 korun.

Související obsah

Také ceny potravin oproti loňsku mírně vzrostly. Za chorvatský chléb dáte v přepočtu asi 27 korun, za litr mléka 23 korun, za litrovou zmrzlinu Carte d'Or téměř 150 korun. Lehce zdražilo i ovoce nebo voda, které také většina Čechů z domova nevozí.

Od příštího roku pak na turisty čekají další poplatky. Od ledna by se měla zvýšit DPH v pohostinství z 13 na 25 %, zdraží tak jídla a nápoje podávaná v různých restauracích a kavárnách.

Oproti loňsku se také mírně zvýšila cena pohonných hmot. Za litr Naturalu 95 dáte v Chorvatsku průměrně 33,67 korun, což je asi o pět korun víc než v Česku. Litr nafty natankujete za 31,14 korun, což je přibližně o 4 koruny víc než v Česku.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Změna v registraci. Na posilující dávku se už mohou hlásit všichni

Všichni zájemci o posilující dávku vakcíny proti covidu-19 si od pondělí nově mohou udělat předregistraci. Samotná registrace je pak uvolněna v den nároku na další dávku. Jakmile se kapacita vybraného očkovacího místa uvolní, zájemci přijde PIN 2 k rezervaci konkrétního termínu. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví na twitteru Chytré karantény.

Krátká zpráva

Kandidátem STAN na ministra průmyslu je Jozef Síkela

Hnutí STAN vybralo nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Je jím bývalý generální ředitel Slovenské spořitelny Jozef Síkela. Hnutí to oznámilo v pondělí ráno. Síkela je absolventem pražské Vysoké školy ekonomické, pak pracoval v bankovnictví. V posledních roce pak byl partnerem v investičním fondu. "Jozef Síkela je nezpochybnitelným odborníkem pro své letité zkušenosti, které nasbíral na vrcholných manažerských pozicích v bankovním sektoru, kde se mimo jiné věnoval jak podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Píše se na Deník.cz