Maturita

Maturanti: Nechali nás v nejistotě! "Tohle někdo zpackal," zuří

Maturanti: Nechali nás v nejistotě! "Tohle někdo zpackal," zuří
Zdroj: Thinkstockphotos

Ústní část maturit je v plném proudu, studenti ale často do poslední chvíle nevědí, jak dopadli jejich písemné práce. A někteří to neví dokonce ani tehdy, kdy už mají ústní zkoušku za sebou. Výsledky písemné části by přitom měli znát ještě předtím, než usednou na potítko.

Podobnou zkušenost má i Lukáš, který ve středu maturoval na Střední technické a zemědělské škole v Novém Jičíně. "Včera jsem měl ústní zkoušky ze všech tří částí. Pravidla státních zkoušek jsou, že výsledky písemné práce z anglického jazyka bychom měli vědět ještě před ústními zkouškami. Doteď nám na e-mail nepřišly žádné výsledky," popsal pro TN.cz maturant. Lukáš tak stále neví, jestli maturitu z angličtiny složil.

Výsledky didaktický testů dorazily na školy 15. května, ředitelé museli nejpozději následující den říci studentům, jak dopadli. U slohových prací ale platí jiné pravidlo. Cermat, který slohovky centrálně opravuje, musí výsledky ředitelům škol poslat do začátku ústní zkoušky příslušného žáka z tohoto předmětu. Ředitel pak bez zbytečného odkladu má sdělit výsledky žákům. Sloh z češtiny psali maturanti v půli dubna, z angličtiny začátkem května.

"V současnosti ještě nejsou opraveny všechny slohové práce. Opravujeme je postupně podle toho, kdy žáci maturují. Těm, co maturují dřív, už byly slohy opraveny, ti, co maturují později, ještě nemusejí výsledky znát," upřesnil mluvčí Cermatu Jan Pohanka.

Související obsah

Zároveň dodal, že ředitelé škol měli nahlásit Cermatu datum ústní zkoušky každého žáka do konce dubna. "U žáků, kterým škola nezadala do informačního systému datum ústní zkoušky do 30. dubna 2017, byl automaticky přiřazen nejzazší termín pro předání výsledků písemných prací škole do 29. května 2017," vysvětluje na svých stránkách Cermat. I když tak student ve skutečnosti maturoval už dřív, na výsledky si vinou školy bude muset počkat.

A to byl nejspíš i případ Lukáše z Jičína. "Skutečně mohu potvrdit, že někteří naši žáci ani po složení ústních maturit neznali výsledky písemné práce z angličtiny. Chyba byla na naší straně, ale vše už jsme dali do pořádku. Studenti se výsledky dozví včas," uvedla zástupkyně ředitele Střední technické a zemědělské škole v Novém Jičíně Věra Nováková. Známky se dozví maturanti z vysvědčení, které dostanou 24. května.

Okolo výsledků maturit ale panují zmatky i jinde. "Známky ze slohovek pořád nevíme, dokonce ani ti, kteří jsou zaregistrování ve výsledkovém portálu žáka na stránkách Cermatu. Ústní zkoušky jsme přitom už skládali," říká maturant rakovnické obchodní akademie.

Související obsah

Vše ale uvedla na pravou míru ředitelka školy Radka Soukupová. "Výsledky nám chodí vždy den předtím, než žáci maturují. Dostane je komise, která studentům sdělí, jestli uspěli. Jak konkrétně si u slohových prací vedli, se dozví při slavnostním ukončení maturit, které je u nás v pátek," vysvětlila. Komise díky výsledkům slohových prací může určit výslednou známku - každá část maturitní zkoušky má totiž jinou váhu.

Současný systém hodnocení maturit kritizují také lidé na sociálních sítích. Podle nich je pro studenty velmi stresující, že musí na výsledky čekat víc než měsíc a často se je dozví až těsně před ústní zkouškou. "Můžete vysvětlit, proč máte na stránkách jiné informace než ve skutečnosti? Žáci dnes maturovali a nedozvěděli se výsledky písemných prací z ČJ, je to zákonné?" ptala se na facebookové stránce Udělám maturitu Silvie.

"Jsou lidi, co jdou zítra ráno a slohovky nemají. To samé bylo dneska, ústní hotové a slohovky nikde. Jenže nejde uzavřít známka bez slohu, takže člověk odchází s tím, že neví. Úžasnej systém tohle," rozčilovala se Petra. "Proč mi přišla jen angličtina, když zítra maturuju? To tam přijdu a řeknou mi třeba ústní jste udělala ale na slohovky stále čekáme, protože to není Cermat schopný poslat?" přidala se Hana. Studenti si stěžují také na to, že se slohové práce letos opravovali centrálně, dříve je hodnotili učitelé jednotlivých škol.

Související obsah

Cermat odmítá, že by na jeho straně došlo k pochybení. Žákům i rodičům se v podobném případě radí obrátit na ředitele školy. "Pokud u příslušných žáků bylo zadáno dnešní datum a přesto škola neobdržela výsledky, je to naše chyba, ale ještě jsme neslyšeli o tom, že by taková situace nastala. Obraťte se tedy případně na ředitele školy, aby s námi danou věc konzultoval," odpověděli pracovníci Cermatu.

Odborníci kritizovali obtížnost témat letošních slohových prací z češtiny. Podívejte se na reportáž:

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Maturanti předvedli pánský striptýz. Pobavili tím celý svět

KRÁSKA V NESNÁZÍCH: Monika Bagárová propadla u maturity! Co bude teď dělat?

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz