Středočeský kraj

Tereza (18) skočila pod vlak, matka řekla proč! Nikdo jí nechtěl pomoci

Tereza (18) skočila pod vlak, matka řekla proč! Nikdo jí nechtěl pomoci
Zdroj: facebook.com

Osmnáctiletá dívka spáchala ve středu sebevraždu skokem pod vlak u obce Mlékojedy. Tereza trpěla nevyléčitelnou nemocí, kvůli které postupně ztrácela zrak. Podle rodiny se její psychický stav zhoršil kvůli událostem z posledních týdnů. Matka Vlaďka své dceři chtěla pomoci, ale měla omezené možnosti. Studentka už byla totiž dospělá.

Nevyléčitelná nemoc, šikana a souhra nešťastných událostí - to vše podle rodiny stojí za tím, že už 18letá Tereza nechtěla žít. Mladá dívka trpěla vážnou chorobou, která se postupně zhoršovala. Od 11 let ztrácela zrak.

"Zjistili jsme to, když nastupovala na gymnázium. Lékaři dceři diagnostikovali drúzové papily. Teď už viděla jen částečně na levé oko. Na pravé už byla úplně slepá," řekla zdrcená matka TN.cz. Dívka se podle rodiny nemohla s nemocí smířit.

Studentka zemřela ve středu ráno. "Terezka v ten den nebyla rozčílená, byla prostě zoufalá a nešťastná. Tak jsem jí znovu řekla, že potřebuje pomoc psychologa. Ve dvě hodiny ráno jsem volala na krizové centrum. Řekli mi, že když už je dceři 18 let, musí zavolat sama. Nebo že se máme zkusit obrátit někam jinam. Tak nikdo nepřijel. V půl desáté skočila pod vlak," řekla s pláčem Vlaďka.

Matka netušila, že se chystá v ten den spáchat sebevraždu. Podobné rozmluvy měla s dcerou opakovaně. "Odešla normálně do školy, byla v klidu," vysvětlila.

Pochybil někdo?

Její matka žila ve strachu, aby si její dcera neublížila, už delší dobu. Protože dívce bylo 18 let, měla omezené možnosti. "Ona přemlouvala jednu kamarádku, aby se s ní zabila. Přišel na to otec té dívky a poslal mi jejich konverzaci. Řešila jsem to i ve škole. To bylo v době, kdy skočily pod vlak ty dvě kamarádky. Myslela jsem si, že to byla dcera s tou kamarádkou. Mysleli si to všichni. Hned se svolala mimořádná schůzka ve škole," řekla žena.

"Varovala jsem její učitele opakovaně, že má dcera psychické problémy. Oni popírali, že je má. Pak řekli, že o tom ví, ale ani mi nezavolali," tvrdí Vlaďka. "Problém je v tom, že už jí bylo 18," vysvětlila a dodala, že se jí neozval ani školní psycholog. "Když je dítěti 18 let, neznamená, že je už dospělé," myslí si.

Tereza se údajně sebepoškozovala. "Řešila jsem to s její praktickou lékařkou. Chtěla jsem, aby Terku někam odvezli. Ale ona mi řekla, že tomu mám dát ještě čas," řekla žena.

Podle matky případ bude vyšetřovat kriminální policie. "Řekli mi, že nastalo velké pochybení a zanedbání," tvrdí Vlaďka s tím, že půjde za několik dní k výslechu. "Já jsem totiž volala o pomoc všude možně. Všude jsem upozorňovala, co se s dcerou děje," popsala.

Policie se k vyšetřování konkrétně nevyjádřila. "Prověřujeme všechny okolnosti a příčiny naprosto běžným způsobem, jako u každé takové tragické nehody," řekla portálu TN.cz tisková mluvčí policie Markéta Johnová.

Tragické okolnosti

Vlaďka řekla, že Terezku trápilo chování některých dětí. "Smály se jí. Zkoušely, jestli je vidí. Skákaly Terce před cestu a podobně," tvrdí s tím, že se její dcera zrovna začala učit chodit se slepeckou hůlkou. "Měla deprese, bylo jí to líto. Za hůlku se styděla. Nechtěla takový život, nechtěla tu být nikomu na obtíž," řekla.

Nešťastných událostí bylo několik. Terezka byla údajně například zničená, když jí lékař řekl, že "má čas se na slepotu připravit". "Prostě všichni měli hnusný přístup. Jak můžete říct mladé holce, ať se na to připraví. Chtěla prožít hezký život," popisuje tragický osud dcery.

Související obsah

"Před měsícem Terku v Neratovicích porazilo auto a ten řidič ujel. Nic se jí nestalo, ale byla v šoku. Dlouho tam jen seděla. Řekla jsem, že to musí jít nahlásit na policii. Pobočka městské policie byla jen kousek. Když tam přišla, držela se zdi, protože neměla hůlku a ulička byla tmavá. Policisté řekli, že s ní nic vypisovat nebudou, protože je opilá," tvrdí Vlaďka.

S tvrzením ženy policie nesouhlasí. "Nemáme zaznamenané, že by dotyčná osoba 4. dubna přišla nahlásit nehodu. Nevěřím, že by se k ní policejní služba takto zachovala. I kdyby byla v podnapilém stavu, mohla by situaci nahlásit, " řekl zástupce městské policie František Hrdlička. Dodal však, že by byl údaj o její návštěvě zapsán pouze tehdy, když by incident s dívkou sepsali.

Co jsou drúzové papily

Na zrakových nervech se vytvářejí drobné krystalky. Ty pak znemožňují optickému nervu odvádět informaci o pozorovaném obrazu z oka do mozku a člověk přestává vidět. Nelze je odoperovat.


Podívejte se na reportáž o tragické události, kdy u Mlékojed zemřely dvě šestnáctileté dívky:


 

has, TN.cz

K tématu Středočeský kraj

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz