Kvóty

EU hrozí Česku soudem! Kvůli uprchlickým kvótám

Česku hrozí soud, pokud nezačne plnit uprchlické kvóty. Opozice hází vinu na vládu, koaliční politici zase na systém Evropské unie. Všichni se ale shodují, že Česká republika musí najít partnery v EU a společně názor Unie na přijímaní uprchlíků změnit.

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka přijímá Česko dostatek migrantů, ale z jiných zemí, než z Afriky a Blízkého východu - ti k nám totiž prý nechtějí.


Česká republika je kvůli uprchlíkům na černé listině unie už delší dobu. Teď Evropská komise hrozí soudem. Zejména Polsku a Maďarsku, které nepřijaly jediného migranta. Česko se svými dvanácti uprchlíky je za nimi v závěsu.


"Mně se nelíbí, pokud EU bude fungovat tak, že když je na něco různý názor, tak se to dá před soud – to je špatně," zlobí se ministr Zaorálek. Přizvukuje mu i Marian Jurečka, podle kterého těžko můžeme zajistit, aby uprchlíci zůstávali právě v ČR.

Opoziční politici vyčítají současnou situaci vládě. Podle ministra zahraničních věcí ale Česko přijímá velké množství migrantů. Jenže těch 30 tisíc lidí zkrátka nepřichází z těch "správných" zemí, ale například z Ukrajiny. 

Vyhrožování soudem ze strany Evropské unie je prý stále jen rétorika. Kdyby k němu došlo, konkrétní řešení politici ještě nemají. Pomoci by ale mohly žaloby na kvóty - podobně se zachovalo třeba Slovensko.

A právě žaloby prý mohou být v případném soudním řízení plusem – státy v nich jasně vysvětlily, proč uprchlíky odmítají. Česko se ale k žádné žalobě dosud nepřipojilo. Na umístění do evropských států čeká zhruba 35 tisíc migrantů.

pez, Eliška Zvolánková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz