Zahraničí

Zastavte jaderný program, vyzval Trump Írán při návštvě Izraele

Prezident Spojených států Donald Trump se v rámci své první zahraniční cesty přesunul do Izraele. V židovském státě stráví 2 dny a navštíví i palestinská území. Hned po příletu se setkal se svým izraelským protějškem Rivlinem a premiérem Netanyahuem.

V ulicích Jeruzaléma hlídkovaly stovky ozbrojených vojáků a policistů. Vůbec poprvé od svého zvolení vstoupila na izraelskou půdu hlava Spojených států. Po téměř dvaceti letech se Donald Trump v zemi pokusí oživit mírová jednání mezi Izraelci a Palestinci.

Prezidentskou delegaci vítaly na letišti v Tel Avivu nejvyšší izraelské politické špičky. Hlavním cílem cesty se ovšem staly Jeruzalém a jeho pamětihodnosti, mezi nimi i důležité poutní místo křesťanů, což je Chrám Božího hrobu.

S jarmulkou na hlavě a modlitbou na rtech navštívil Donald Trump jako vůbec první americký prezident v historii i Zeď nářků. Tu si nárokují jak Palestinci, tak i Izraelci.

Hlavními tématy jednání politiků byly boj proti terorismu a také íránská jaderná dohoda. "Spojené státy a Izrael mohou společně prohlásit, že Írán nikdy nesmí vlastnit jadernou zbraň. Nikdy. A že musí okamžitě ukončit financování, výcvik a vyzbrojování teroristů a dalších milicí," nechal se slyšet Donald Trump.

Související obsah

Návštěvu prezidenta, který na rozdíl od svého předchůdce nevystupuje tak ostře proti nelegální výstavbě židovských osad, provázely masivní demonstrace Palestinců. Na palestinských územích žije v rozporu s mezinárodním právem na 600 000 nelegálních židovských osadníků.

Večer Trumpa čekala slavnostní večeře s premiérem Netanyahuem. Noc stráví v proslulém hotelu Krále Davida, který v minulosti hostil řadu významných státníků.
 

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz