Zubař

Plombám z amalgámu zvoní hrana, děti a těhotné už je nedostanou

Zástupci České stomatologické komory dnes zveřejní výsledky jednání, která se týkala náhrad za amalgámové plomby. Ty zubaři nebudou smět dávat dětem a těhotným ženám.

Zákaz používání amalgámových plomb, které obsahují jedovatou rtuť, vydala Evropská komise. Rtuť ve výplních prý pro naše tělo nebezpečná není, ničí ale životní prostředí.


Při odvrtávání amalgámové plomby se rtuť odplavuje do odpadních vod a při spalování těl v krematoriích se také uvolňuje do vzduchu. Zatím se zákaz bude týkat používání amalgámu u dvou skupin pacientů, dětí do šestnácti let a těhotných. Časem má tento materiál ale zmizet úplně.


Ručně míchané amalgámové plomby jsou jednoznačně nejlevnější a proto je také plně hradí zdravotní pojišťovny. Když zmizí amalgám, budou muset pojišťovny hradit jiný druh plomby, na který si dosud pacient musí připlácet.


Související obsah


Pro pojišťovny bude ale každý jiný materiál, který se jako náhrada vybere, nejméně dvakrát dražší. Ty v současnosti ročně zaplatí za černé plomby zhruba jednu a půl miliardy korun.


Podle stomatologů má amalgám také další výhody. U řady pacientů je totiž také nejtrvalejší, tedy nejdéle vydrží a je i rychle hotový. Zákaz používání amalgámu pro děti a těhotné má podle nařízení Evropské komise začít platit od poloviny příštího roku.

pez, Martina Kuzdasová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz