Zahraničí

Sestra atentátníka řekla, jaký měl motiv! Chtěl pomstít mrtvé děti

Sestra atentátníka řekla, jaký měl motiv! Chtěl pomstít mrtvé děti
Zdroj: Profimedia

Sebevražedným útočníkem v Manchesteru byl 22letý Salman Abedi, který se narodil v Británii. Sestra muže promluvila o motivu jeho útoku - údajně chtěl pomstít "mrtvé muslimské děti".

Sestra útočníka byla z útoku Salmana Abediho velmi překvapená, protože bratra znala jako "hodného" a "milujícího" člověka. Deníku Wall Street Journal řekla, co si myslí, že ho k hrůznému činu vedlo. "Viděl děti - muslimské děti, které všude umíraly a chtěl je pomstít. Viděl Američany bombardovat Sýrii," tvrdí Jomana Abedi.

Staršího bratra, 23letého Ismaila Abediho, zadržela britská policie v úterý. Podle Reuters Libyjci zatkli i dvacetiletého bratra Hashema Abediho, který údajně znal "všechny podrobnosti" plánovaného sebevražedného atentátu.


 

V Tripolisu byl také zatčen otec Ramadán Abedi, který pracuje jako bezpečnostní důstojník na letišti. Před zadržením agentuře AP tvrdil, že jeho syn je nevinný.

Ramadán také uvedl, že rodina o Salmanově cestě do Británie nevěděla, neboť jim řekl, že se vydává na náboženskou pouť do Mekky. "Mluvil jsem s ním před pěti dny. Nepozoroval jsem nic špatného, všechno bylo normální," řekl otec útočníka.

Otec tvrdí, že jeho syn nespolupracoval s ISIS. "Nebyl členem žádné organizace," uvedl. "Rodina je nyní zmatená, protože Salman tuto ideologii nezastával, k této víře se nehlásil," dodal muž, jehož příbuzní údajně teroristický útok vůči civilistům a nevinným lidem odsuzují.

Tvrzení otce se však rozporuje s názorem matky Samiany Tabbal, která podle deníku Daily Mail varovala úřady, že její syn zradikalizoval. S mužem mluvila krátce předtím, než se odpálil. Padesátiletá žena pracuje jako raketová inženýrka. Vysokou školu vystudovala s nejlepšími výsledky.

Související obsah

Matka však není jediná, která na "podivné" chování muže upozornila. Dva kamarádi mladíka měli dokonce volat na policii už před pěti lety. Údajně nahlásili, že Salman jednou prohlásil: "Být bombovým útočníkem je v pořádku."

Život teroristy

Abedi se narodil na silvestra roku 1994 rodičům, kteří uprchli z Libye před režimem plukovníka Muammara Kaddáfího. Strávili několik let v Londýně, pak se přesunuli do Manchesteru, kde otec rodiny svolával modlitby v mešitě na jižním předměstí Didsbury. V mešitě, která se hlásí k modernímu a liberálnímu výkladu islámu, pomáhal i jeden z bratrů teroristy.

Jeho rodiče dnes údajně opět žijí v Libyi, kam se vrátili po Kaddáfího pádu v roce 2011. Rodina stále vlastní dům v Manchesteru, ve kterém zřejmě nyní pobývají jejich děti a kde policie provedla razii krátce po útoku.


Abedy útočil v multifunkční hale v severoanglickém Manchesteru, kde koncertovala americká zpěvačka Ariana Grande. Atentát si vyžádal dvaadvacet mrtvých včetně osmileté holčičky a 59 zraněných.

Zatím není jasné, zda jednal sám, nebo mu pomáhali další lidé, k akci se nicméně přihlásilo radikální hnutí Islámský stát.

has, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz