Atentát

Atentátníka z Manchesteru před lety zachránili britští námořníci

Atentátníka z Manchesteru před lety zachránili britští námořníci
Zdroj: Profimedia

Manchesterského sebevražedného atentátníka Salmana Abediho, který v květnu 2017 zabil při koncertě zpěvačky Ariany Grande 22 lidí, zachránilo v srpnu 2014 Britské královské námořnictvo.

Abedi byl zachráněn společně s jeho bratrem Hashem při evakuaci stodeseti britských občanů z Tripolisu. Bylo to v době, kdy se situace v Libyi zhoršila a byla nutná evakuace.


Tvrzení, že na záchranné lodi Abedi s bratrem byli, potvrzuje i jeden z rodinných přátel v Libyi. Ten pro zahraniční web DailyMail uvedl: „Nejdříve je přepravilo královské námořnictvo na Maltu.“ Zdroje v Londýně také potvrdily, že Salman byl na palubě lodi.


„Tento muž, který se dopustil takového zvěrstva na území Británie poté, co byl zachráněn z Libye, se dopustil nejhorší zrady,“ okomentoval jeden ze členů námořnictva.

Související obsah


Případ vyvolává pobouření u rodin pozůstalých. Britské bezpečnostní služby Abediho sledovaly v době jeho cesty do Libye. Nicméně měsíc před jeho záchranou námořnictvem uzavřeli Abediho případ z důvodu záměny identity. V britské společnosti tak rostou pochybnosti o schopnostech britských bezpečnostních služeb.

šs, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Z vraždy mladé irské učitelky byl obviněn Slovák (31)

Z vraždy třiadvacetileté učitelky Ashling Murphyové byl ve středu irskými úřady obviněn slovenský státní příslušník Jozef Puška (31). Podle BBC žil zadržený v Tullamore ve středním Irsku a po sdělení obvinění byl umístěn do vazby. Jeho právník požádal o bezplatnou právní pomoc a tlumočnické služby. Policisté v souvislosti s vraždou zdrželi ještě jednoho podezřelého muže, ten byl propuštěn bez obvinění.

Krátká zpráva

Vůdce gangu pašeráků lidí dostal 15 let vězení

Belgický soud odsoudil šéfa vietnamského gangu pašeráků lidí k 15 letům odnětí svobody a pokutě 920 000 eur. Vo Van Hong (45) byl hlavou skupiny, která byla zodpovědná za úmrtí 39 Vietnamců, kteří byli v říjnu 2019 nalezeni udušení v návěsu kamionu na jihovýchodě Anglie. V loňském roce britský soud odsoudil v této kauze další čtyři podezřelé k trestům odnětí svobody v rozmezí od 13 do 27 let.

Píše se na Deník.cz