Lapaj

Strážníci mají nový vynález! S tímhle už jim agresor neupláchne

Lapaj - tak se jmenuje slovenský vynález pro rychlé a bezpečné znehybnění pachatele. Nyní ho jako první v Česku používají městští strážníci v Orlové. Doposud ho měly po ruce například letušky na palubách nebo slovenská policie a vyzkoušela si ho i naše reportérka.

Stáhnout smyčku a odvést. Pak už se agresor nevyvlíkne. Lapajem v Orlové zareagovali na množící se případy agresivního chování vůči tamním strážníkům. 

"Každý druhý den v podstatě používáme donucovací prostředky, já jsem vždycky rád, když najdeme nějaký donucovací prostředek, který je bezpečný jak pro strážníka, tak pro případného pachatele," uvedl ředitel městské policie v Orlové Roman Galia.

Původně lapaj sloužil hlavně v letadlech a ovládat ho dokáže i žena. "Jeden odvádí pozornost agresora a druhý v klidu nasazuje lapaje, kterým ho stáhne a potom se nasazují pouta," vysvětlil trenér sebeobrany Jan Paldus.

Související obsah

Lapaj se může využívat opakovaně, má životnost přes tisíc použití. Strážníci mohou na zpacifikování agresora využít i dva najednou, jeden na spoutání vrchní části těla a druhý na nohy. "Teď proškolujeme strážníky, polovina už je proškolená," dodal Galia. Za týden lapaj nasadí do ostrého provozu. 

mom/Lucie Cochlarová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz