Kouření

Zákaz kouření u piva? Může to být příležitost přestat, radí experti

Zákaz kouření u piva? Může to být příležitost přestat, radí experti
Zdroj: Thinkstockphotos

Za dva dny zmizí z českých restaurací, hospod, barů i kaváren popelníky, kuřáci i tabákový dým. Vejde v platnost zákaz kouření. Experti upozorňují, že je to mimořádně vhodný impuls k tomu, přestat kouřit úplně. Narušení zavedeného rituálu v restauracích může konec s kouřením mnoha kuřákům velmi usnadnit.

Pokud kouříte už nějakou dobu, zřejmě za sebou máte i neúspěšné pokusy s cigaretami přestat. Závislost na tabáku bývá některými experty a lékaři přirovnávána k závislosti na heroinu.

Při vysazení cigaret pochopitelně nepocítí stejné abstinenční příznaky jako bez heroinu, ale závislost na cigaretách je podle odborníků podobně rychlá a silná. A podobně nepřekonatelná.

Co kuřákům při abstinenci poměrně slušně pomáhá, je podle odborníků i exkuřáků narušení denního stereotypu. Proto radí přestat kouřit třeba na dovolené, kdy člověk přeruší navyklé rituály i prostředí a typické situace ho už nelákají k tomu, aby si zapálil.

Související obsah

Jedním z takových impulsů může být právě i plošný zákaz kouření v restauracích. Ať byl zaveden kdekoli, vždy došlo k poklesu spotřeby cigaret. Je to dáno tím, že většina hostů nekuřáckých restaurací, hospod a barů vykouří po zákazu méně cigaret. Vždy se totiž musí na cigaretu vydat ven a proto jim odpadnou ty, které jsou vykouřené jaksi mimoděk a spíše ze zvyku než z potřeby. 

"Především je třeba jít s cigaretou ven, tedy i ti, co s kouřením neskončí - a jistě jich bud většina - kouření omezí. Nejen proto, že nemohou kouřit u stolu, ale v zemích, kde takový zákon platí, se méně kouří i doma - kuřáci si všimnou, že je příjemné prostředí bez zápachu," popisuje očekávané dopady zákazu docentka Eva Králíková, přední expert na závislost na tabáku a vedoucí centra pro odvykání kouření.


Jak může zákaz kouření v restauracích ovlivnit současné kuřáky a jaký bude mít dopad na tabákový průmysl? Čtěte na další straně...

Některým kuřákům zákaz kouření pomůže s rozhodnutím přestat. Třeba proto, že je jim nepříjemné odbíhat kvůli kouření od stolu nebo je pro ně tahle obtěžující povinnost poslední kapkou. "Zcela jistě to může být impuls. Samozřejmě pro ty, kteří si to přejí a dlouho o tom uvažují. Zrovna tento týden vyšla zpráva, že se v lékárnách o třetinu zvýšila poptávka po lécích závislosti na tabáku," uvedla pro TN.cz docentka Eva Králíková.

Ideální je, pokud své rozhodnutí přestat podpoříte i konzultací a dohledem odborníků z protikuřáckých center. Mohou vám nasadit i léky, které tlumí abstinenční příznaky. "Pokud zkouší kuřáci přestat bez pomoci, nekouří jich po roce jen pět ze sta. Intenzivní léčba v Centrech pro závislé na tabáku může být až
desetkrát účinnější. Pokud odvykající kuřák užívá léky alespoň šest měsíců, je to dokonce až kolem 70 procent," tvrdí Eva Králíková.

Související obsah

Pokud byste se rozhodli přestat kouřit, jde to rozhodně snáze s pomocí lékařů. Jejich rady a doporučení i adresy center pro odvykání přímo ve vašem kraji či regionu najdete na stránkách Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku.

V čem léčba v centrech spočívá? "Léčba má dvě části. První je změna denních stereotypů - tedy připravit si předem nekuřácká řešení pro typicky kuřácké situace a těšit se na ně. Druhou čásí jsou léky k potlačení abstinenčních příznaků. Důležitý je fakt, že léky nejsou a nebudou proti kouření. Nesáhnout po cigaretě musí každý sám, léky jsou proti abstinenčním příznakům. To není málo. Významně pomohou, ale také to není zázrak," posala zhruba způsob léčby v centrech docentka Králíková.
 


Na dalších stranách si přečtěte 10 tipů, které vám usnadní trvale přestat kouřit...

10 tipů, jak zvládnout odvykání od cigaret


1. Náhražka za cigaretu

Najděte si za tabák rozumnou náhradu. Chuť po cigaretě je především v prvních dnech tak silná, že ji málokdo dokáže zahnat jen vůlí. Náhrada by neměla být příliš kalorická, aby jste nezačali okamžitě tloustnout. Ideální je obklopit se zeleninou a ovocem. Můžete ale využít i žvýkačky nebo takzvané skořicové tyčinky. Vhodné je také zaměstnat ruce.

2. Znechuťte si kouření

Představujte si kouření jako něco velmi nechutného. Podívejte se na obrázky a videa, která ukazují černé plíce a rakovinové nádory způsobené kouřením. Podívejte se například na video znázorňující rozdíl mezi plícemi kuřáka a nekuřáka.

  

3. Dýchejte zhluboka

Hluboké dýchání je jedna z nejúčinnějších metod, jak potlačit chuť na cigaretu a zároveň se zklidnit. Při nádechu by se mělo břicho rozšířit a při výdechu vpadnout. S dýcháním rozhodně nepospíchejte, výdech by měl trvat alespoň dvakrát tak dlouho jak nádech. Při dýchání se soustřeďte pouze a jenom na dýchání. Pokud dostanete chuť na cigaretu, dýchejte zhluboka alespoň tři minuty.

Související obsah

4. Hodně vody

Dostatečný příjem tekutin je důležitý v každém případě. Pro správný pitný režim se doporučuje vypít kolem dvou litrů tekutin denně. Pokud ale přestáváte s kouřením, je velmi důležité, abyste pili co nejvíce vodu. Voda totiž chuť na cigarety potlačuje účinněji než jiné tekutiny nebo jídlo. Také se po ní netloustne. Pomáhá také vyplavovat z těla nikotin.

5. Stres zažeňte endorfinem

Především se snažte vyhýbat situacím, kdy jste pod velkým tlakem. Velkým pomocníkem vám bude zvýšená tělesná aktivita, která skvěle potírá příznaky stresu. Tělo totiž vylučuje látku endorfin. Ten je známý jako hormon štěstí, protože se uvolňuje do mozku a způsobuje dobrou náladu. Fyzická aktivita je vhodná i proto, že povzbuzuje činnost srdce a plic, právě těch orgánů, na kterých se blahodárně projevuje i to, že přestanete kouřit. Nezanedbatelným aspektem ji psychologická stránka.

Související obsah

6. Protikuřácké kartičky nebo kalkulačky úspor

Pořiďte si balíček kartiček a na každou z nich napište důvod, proč přestat kouřit. Noste je při sobě a prohlížejte si je, když budete mít chuť si zakouřit.

Významnou psychickou pomocí k posílení silné vůle jsou i nejrůznější aplikace, které se stahují do mobilů a počítačů a pomáhají kuřákům přestat. Jak? Jednoduše - počítají například počet nevykouřených cigaret, z něho dál vypočítávají uspořené peníze i množství dehtu, které by jinak kuřák prohnal plícemi. Ve slabých chvilkách jde o užitečného pomocníka.

7. Zakázané požitky

Vyvarujte se pití alkoholu a kávy, zvyšují touhu po nikotinu. Nenavštěvujte kuřácké prostředí a místa, která máte s kouřením spojená.

Související obsah

8. Užívejte si voňavého prostředí

Zbavte se popelníků a všeho, co s kouřením souvisí. Doma vyperte závěsy a záclony, nechte si vyčistit koberce a vydrhněte nábytek. Nechte si vyčistit auto, popelník vymyjte a dejte do něj žvýkačky nebo květiny.

9. Odměňte se

Po každém dnu, kdy vydržíte nekouřit, nebo alespoň splníte plán, který jste si předsevzali, se odměňte. Odměnou může být vlastně cokoliv, ale nedoporučujeme čokoládu ani bonbony.

Související obsah

10. Elektronická cigareta


Když už se vám nedaří splnit předchozích devět bodů, sáhněte místo tabáku aspoň po elektronické cigaretě. Vyzkoušela je polovina kuřáků, pět procent si je koupilo víc než jednou. Problém může ale nastat, když kuřáci tuto cigaretu používají, pak se vrátí k běžnému kuřivu a zjistí, že kouří víc, protože si zvykli na vyšší dávky. "Problém také je, že budí dojem falešného bezpečí. Děti s nimi začnou a pak snadno přejdou k normálním cigaretám," varuje Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku Všeobecné fakultní nemocnice.

Na druhou stranu předností e-cigaret je absence tzv. pasivního kouření, kterému čelí kuřákovo okolí. Při vapingu, jak se správně elektronické kouření nazývá, totiž vůbec nedochází k hoření, ale k zahřívání směsi. Zplodiny jsou pak minimální.
 

tn.cz / David Garkisch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz