Mezinárodní den

Je svátek sousedů! Pozdravte ty své, udělejte party, dejte jim dárky

Je svátek sousedů! Pozdravte ty své, udělejte party, dejte jim dárky
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Všechno nejlepší! Dnes máme svátek úplně všichni! Je totiž mezinárodní den sousedů, svátek, který i v Česku pomalu zapouští kořeny a jehož smyslem je lépe poznat a potěšit lidi ve svém okolí. Mezi významnými dny je to spíše novinka, přesto se slaví už osmnáctým rokem.

Svátek sousedů vznikl v roce 1999 v Paříži, odkud se rozšířil do světa. V Česku se poprvé slavil 30. května 2006. Má i svou webovou stránku svateksousedu.cz, kde se dozvíte detaily o historii svátku a dostanete i rady, jak oslavu pro své sousedy naplánovat a uskutečnit. Od využití společných prostor domu, po party v parku, na zahradě nebo třeba v místním kulturním domě. Svátek totiž leckde v Česku neslaví jen jednotlivci, ale někde se stal už tradiční oslavou celých obcí či měst.

Například starosta Říma oslavu obhájil jasnými stručnými slovy. "Každý potřebujeme druhého člověka. A v naší společnosti, která potřebuje blízkost, jsou sousedé ti, kdo nám jsou blízcí," znělo jednoduché vysvětlení římského starosty Waltera Weltroniho. Ocenil ho i Richard Leese z městské rady v britském Manchesteru: "Myslím, že tenhle svátek dává lidi dohromady, smiřuje je, něco takového jsme u nás ve městě ještě nepodnikli."

Zakladatelem tohoto svátku je někdejší francouzský poslanec Atanase Périfan, v současnosti místostarosta jednoho z pařížských obvodů. Jednoznačně potvrzuje pozitiva svátku. " To bych mohl ilustrovat zážitkem ze slovinského Mariboru. Vyprávěli mi tam historku, jak svobodný muž z prvního patra jednoho domu, potkal během Svátku sousedů dívku z pátého patra a chce si ji vzít. Jinde na sídlišti žila osamělá stará paní, sousedé si jí během svátku všimli a rozhodli se jí pomáhat. V Liverpoolu našel nezaměstnaný mladík práci díky svému sousedovi. V Římě si sousedé během svátku domluvili, že spolu budou jednou za měsíc sportovat," popsal klady společného svátku Atanase Périfan.

Související obsah

I on uznává, že ne vždycky má na sousedy náladu, ale přesto svátek považuje za velký přínos: "I mně, když přijdu domů po namáhavé práci, se chce zavřít dveře, lehnout si kanape, nalít si pivo a pustit televizi. Takhle se ale přece nedá žít pořád! Obyvatelé různých evropských měst nám píšou, jak se nejdřív báli, že bude někoho sousedské setkání obtěžovat, pak byl ale podle nich večer moc hezký. Svátek sousedů je teprve začátek. Záminka, jak se přiblížit druhým lidem, jak s nimi promluvit, sdílet své zážitky. Řekl bych snad jen to, že nemá cenu čekat na příležitost k další rozmluvě mezi sousedy až do příštího svátku."

Související obsah

A jak svátek oslavit? Klidně se toho může ujmout obec nebo kdokoli, kdo bude mít chuť. Prostorem může být chodba, trávník za domem nebo třeba celá ulice. Anebo můžete své sousedy jen podarovat drobností. Cílem svátku je sblížit lidi, kteří spolu sdílejí prostor a třeba se tolik neznají.

"Svátek sousedů není povinnost. Neorganizuje ho stát. Jde tu o vzájemné sdílení, přátelství, radost z toho, že můžeme být spolu. Co děláme, když zveme přátele na večeři? Cestou z práce nakoupíme a upečeme třeba dort, abychom jim udělali radost. Svátek sousedů je vlastně totéž, jen s tou výjjimkou, že své sousedy třeba ještě tolik neznáme. Je to způsob, jak najít přátele, mezi těmi, kdo bydlí hned vedle nebo naproti," vysvětlil Atanase Périfan, zakladatel svátku na jeho českých stranách svateksousedu.cz.

Máte-li tedy dnes chuť a čas, myslete i na své sousedy. Pokud je nemůžete pozvat třeba na dort, udělejte jim radost třeba drobným dárkem. Podělte se pak o vaše zážitky, zkušenosti a třeba i fotografie svých sousedů a oslav. Ozvěte se na telefon 606 090 909 nebo emailem na zpravy@nova.cz.

tn.cz / gar

K tématu Mezinárodní den

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz