Cestujeme bezpečně

Sbalili jste si špatně věci na dovolenou? Můžete dostat pokutu

Zabalit si věci na dovolenou dá někdy zabrat. Pokud cestujete autem, měli byste myslet nejen na to, kolik se vám toho do kufru vejde, ale také jak jednotlivá zavazadla do auta poskládat. Naházené kufry vás totiž nejen ohrožují, ale můžete za ně dostat i pokutu. Informuje o tom televize Markíza.

Oblečení pro celou rodinu, kosmetika na dva týdny, plavky, osušky, klobouky, spacáky nebo plážové stany - všechny tyto věci jsou na dovolené potřeba. Není divu, že poskládat všechno do auto může být fuška. "Velké kufry dolů, malé věci nahoru a nejlépe vše zakrýt nějakou síťovinou, dekou nebo upevnit upínacím pásem tak, aby se náklad nehýbal," říká dopravní analytik Marián Ürge.

Batohy a kufry se nemají v interiéru auta příliš hýbat. Pokud s sebou berete k moři například surf, nejbezpečnější místo v autě je v tomto případě střecha. Podle surfaře Petra Haviara je v některých zemích dokonce zakotveno v zákoně, že musí být surf umístěný na střeše.

Zavazadla by neměla zasahovat do manipulačního prostoru řidiče. Nebezpečné to může být při neočekávaných situacích nebo prudkém brzdění. "Všechno, co překáží řidiči nebo vadí ve výhledu, nesmí být ve vozidle. To znamená, aby neohrožoval nejen sebe, ale i posádku. Při nárazu to může prorazit přední sklo a zabít další cestující," tvrdí analytik.

Související obsah

Novinkou v Rakousku například je, že pokutu můžete dostat i za to, když máte něco za zadním oknem. "V případě, že by se stala nehoda a náklad by se pohyboval, hrozí pokuta až pět tisíc eur (132 tisíc korun)," upozornil Ürge.

Jak zjistíte, jestli jste si nenaložili auto příliš? Dokážete to posoudit i laickým okem. Pokud jsou kola trošku od sebe, jakoby byla tatrovka naložená štěrkem, nebo vám výfuk dře o zem, raději něco nechejte doma.

ČTĚTE TAKÉ:

Odjezd na dovolenou? Jak ho přežít. KROK ZA KROKEM
Jak se sbalit na dovolenou do jedné tašky

mom, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz