Cestujeme bezpečně

Kam stačí občanka a kde potřebujete pas? PŘEHLED ZEMÍ

Pomalu se blíží doba letních dovolených. Než se ale vydáte vstříc plážím, ověřte si, které cestovní doklady budete potřebovat a jestli vám platí ještě dostatečně dlouhou dobu. Jinak se totiž může stát, že vaše prázdniny skončí už na hranicích.

Od chvíle, kdy Česká republika vstoupila do Evropské unie, je pro Čechy cestování daleko jednoduší. Nejenže na cestách po Evropě nepotřebujete cestovní pas, ale často po vás na hranicích nikdo nechce ani občanský průkaz. Do kterých zemí stačí občanka, kde už musíme mít pas a kde po nás vyžadují dokonce vízum?

Cestování na občanku

Češi, jako občané Evropské unie, nemusí při překračování státních hranic v rámci schengenského prostoru předkládat ani cestovní pas, ani občanský průkaz. Přesto se ale doporučuje mít jeden z těchto dokladů u sebe pro případ, že byste museli prokázat svou totožnost.

"Země schengenského prostoru mohou přijímat vlastní vnitrostátní opatření, která mohou občanům například ukládat povinnost mít u sebe doklad totožnosti nebo pas při pobytu v dané zemi," upozorňuje web europa.eu.

Související obsah

V tabulce najdete přehled zemí, kde vám ke vstupu stačí platný občanský průkaz:

Než se vydáte do země, která není členem EU ani Schengenu, ověřte si, jestli tam zrovna váš typ občanského průkazu "berou". Týká se to zejména občanky bez strojově čitelných údajů. Zároveň si zkontrolujte, do kdy vám doklad platí - v některých státech totiž musí platit ještě tři měsíce po plánovaném opuštění země.

Všechny požadavky jednotlivých zemí zjistíte dotazem na příslušná velvyslanectví, případně dotazem na Ministerstvo zahraničních věcí České republiky.

Potřebuje dítě při cestě do zahraničí vlastní cestovní doklad? Dozvíte se na další straně

Cestování dětí

V současnosti už neplatí, že pro cestu dítěte do zahraničí stačí, abyste ho měli zapsané ve vlastním cestovním dokladu. I novorozené dítě musí mít pro cesty do zahraničí vlastní cestovní doklad (občanský průkaz nebo cestovní pas) - rodný list dítěte není cestovním dokladem. Za vydání občanského průkazu pro dítě zaplatíte 50 Kč, za cestovní pas 100 Kč.

Pokud dítě cestuje do ciziny samo, s dospělou osobou, která není jejím zákonným zástupce, nebo pouze s jedním z rodičů, může být kromě platného cestovního dokladu vyžadován rodiči podepsaný souhlas, v němž s cestou dítěte souhlasí.

Související obsah

"Jelikož tuto otázku neupravují žádné předpisy EU, určuje si každý stát EU sám, zda bude takový dokument vyžadovat. Proto si před odjezdem vašich dětí do zahraničí zjistěte požadavky státu, do něhož nebo z něhož cestují," upozorňuje europa.eu. Ověřit si to můžete ZDE.

Aby vás do některých zemí pustili, musí mnohdy váš pas platit déle, než jen po dobu dovolené. O které země jde, se dočtete na další straně

Platnost pasu při cestách do zahraničí

Pokud se chystáte do destinací, kde ke vstupu nestačí občanský průkaz, dejte si pozor na platnost svého cestovního pasu. "Většina států světa při udělování víz nebo při vstupní hraniční kontrole požaduje, aby doba platnosti pasu cizince přesahovala plánovanou dobu pobytu minimálně o 6 měsíců," upozorňuje na svých stránkách ministerstvo zahraničí.

Související obsah

V následující tabulce se podívejte, po jakou dobu by vám měl pas platit, pokud se vydáte do vybraných destinací:

Ministerstvo zahraničí upozorňuje, abyste si vždy před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Do kterých oblíbených turistických destinací budete potřebovat také vízum, se podívejte na další straně

Kam můžete bez víza

V některých státech nejenže potřebujete platný cestovní doklad, ale musíte mít také vízum. Někdy ho ale vyžadují jen tehdy, pokud jste v zemi delší dobu nebo ji navštěvujete z jiného důvodu než jako turista. V tabulce najdete seznam zemí, ve kterých můžete po určitou dobu pobývat bez víza:

Související obsah


Pokud jste zemi v tabulce nenašli a nepatří ani mezi země, kam můžete cestovat na občanský průkaz, budete vízum potřebovat. Jak o vízum žádat, se dočtete na stránkách ministerstva zahraničí.

Jak rychle vám cestovní pas vydají a kolik za něj zaplatíte, zjistíte na následující straně

Jak žádat o cestovní pas

Podat žádost o vydání cestovního pasu a převzetí vyhotoveného cestovního pasu je možné na kterémkoli obecním úřadu obce s rozšířenou působností. Při podání žádosti můžete sdělit, že si chcete převzít hotový cestovní pas na jiném úřadu. V takovém případě si ale za pas zaplatíte 100 korun. Standardní lhůta, ve které se pas vydává, je 30 dnů.

Lidé, kteří potřebují urychleně vycestovat do zahraničí, mohou požádat o zrychlené vydání cestovního pasu. Vyhotovení trvá šest pracovních dnů a dostanete pas s biometrickými údaji s platností na 10 let. Lidé do 15 let dostanou doklad s platností 5 let.

V případě zrychleného vydání je možné hotový doklad převzít pouze v místě podání žádosti. Dospělý za zrychlené vydání cestovního pasu zaplatí 4000 korun, děti mladší 15 let 2000 korun. Dříve jste mohli žádat o pas s platností 6 měsíců, který vám vyhotovili za 15 dní, to už teď ale není možné.

Vydávání cestovních pasů bez strojově čitelných údajů a bez nosiče dat s biometrickými údaji bylo zrušeno. Zrušeno bylo také zapisování dětí do cestovních dokladů rodičů.

Související obsah


Co musíte předložit

- doklady prokazující údaje zapisované do cestovního pasu (jméno, příjmení, datum narození, rodné číslo, apod.), například občanský průkaz (u občanů, kteří nemají občanský průkaz, jiné doklady, např. rodný list nebo oddací list), doklad o státní občanství (doklad o státním občanství se vyžaduje při vydání prvního cestovního pasu občanovi, který nemá trvalý pobyt na území České republiky)

- doklady prokazující oprávněnost k podání žádosti zákonným zástupcem za občana mladšího 15 let, například: rodný list nebo občanský průkaz rodiče, v němž je dítě mladší 15 let zapsáno

Žádost o vydání cestovního pasu nepodáváte na vyplněném úředním tiskopisu, pouze předložíte doklady potřebné k vydání cestovního pasu, např. občanský průkaz. Nepředkládáte fotografii, tu vám udělají na příslušném úřadě při podání žádosti. Sejmou vám také otisky prstů.

Správní poplatky

Vydání cestovního pasu 600 Kč

- občanům mladším 15 let 100 Kč

Vydání cestovního pasu ve zkrácené lhůtě 4 000 Kč

- občanům mladším 15 let 2 000 Kč


Za převzetí cestovního pasu se platí správní poplatek 100 Kč, pokud občan převezme cestovní pas vydaný ve lhůtě 30 dnů u jiného úřadu, než podal žádost o jeho vydání.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

FOTO: Chtěla si vyfotit zmrzlinu s mořem! Pak se stalo něco, díky čemu na dovolenou nikdy nezapomene

LUXUS, kam se podíváte: Co dělá Barrack Obama v prezidentském důchodu? Žije si jako v pohádce!

Rady pro bezpečné letní cestování
10 nejdůležitějších aplikací pro všechny CESTOVATELE

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz