Housenka

Žravé housenky pomalu dusí stromy i keře, ptáci ale mají hody!

Cyklostezku u Olomouce obklopily pavučiny housenek. Kolonie předivky zhoubné tam napadly, okousaly a do pevných pavučin zabalily desítky stromů a keřů a způsobily poměrně velké škody.

Nažloutlých housenek s černými tečkami najdeme v jednom hnízdě hned několik desítek. A takových hustě opředených zámotků připomínajících práci hollywoodských tvůrců hororů jsou na jednom stromě stovky, možná tisíce.

Přemnožené larvy motýlka zvaného předivka zhoubná svůj apetit letos ukazují v okolí Olomouce. Z listnatých stromů okusují všechno zelené tak, že jejich hostitel skončí během několika dnů úplně "nazí". Přesto stromy řádění housenek přežijí.

"Řada druhů našich ptáku, například drobných pěvců, toto přemnožení vítá, protože má prostřený stůl a velice ochotně a rádi je vyzobávají," říká entomolog Dušan Trávníček.

Související obsah

Přestože housenky nejsou pro zdravého člověka nebezpečné ani hygienicky závadné, některým lidem by potíže způsobit mohly, protože drobné šupinky a štětinky z housenek mohou způsobit alergickou reakci.

Podobná invaze hladových larev v posledních deseti letech vyděsila obyvatele Plzně, Hradce Králové nebo Moravského Berouna. Ovšem zahrádkáři a sadaři mohou zůstat klidní. Předivky ožírají jen střemchy a jeřáby, zcela výjimečně třešně.

pez, Zdenek Čík, TN.cz

K tématu Housenka

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz