školka

Patří malé děti do školky? Co mají rodiče dělat, říká budoucí ministr

Patří malé děti do školky? Co mají rodiče dělat, říká budoucí ministr
Zdroj: Thinkstockphotos

Dvouleté děti do školky nepatří, zaznělo v pondělí na konferenci Budoucnost předškolního vzdělávání na půdě Poslanecké sněmovny. Náměstek ministryně školství Stanislav Štěch, který má Kateřinu Valachovou ve funkci nahradit, se proti tomu ohradil. Co mají rodiče malých dětí dělat, ptá se Štěch.

Že dvouleté děti do školky nepatří, řekl na pondělní konferenci o předškolním vzdělávání dětský psycholog Václav Mertin. Na konferenci se Mertin zasahoval o investice do rodin namísto institucionálních řešení. Podle náměstka ministra školství ale nemají rodiny jinou možnost.

Varovné titulky, že dvouleté děti do školky nepatří, jsou podle Štěcha z nereálného světa. "Odpovídá obrazu dobře zajištěné středostavovské rodiny, která si může dovolit, aby jeden z rodičů o dítě pečoval doma do vyššího věku dítěte nebo má na zaplacení domácí chůvy," ohradil se Štěch.

Podle Štěcha už dnes je 12 % všech dětí ve školkách je mladších tří let. Ministerstvo jim ale nezajišťuje žádné zvláštní podmínky, což nová legislativa mění a vyčleňuje miliardy na to, aby si školky mohly najmout na pomoc s nejmenšími dětmi chůvy.

Související obsah

"Novela zákona dává od roku 2020 rodičům právo děti do mateřské školy umístili, nijak neplyne, že je to povinnost nebo dokonce, že je to nějaký státní nátlak na to, aby tomu tak bylo. Nehledě na to, že podle podmínek rodiny není nutné je ve školce ponechávat celých 8 hodin," upozornil Štěch.

Ohradil se také proti tvrzení, že pobyt ve školce může u malých dětí narušit jejich vývoj. "Ano, může. Ale to může nastat i v případě dětí starších, pokud nejsou podmínky pro kvalitní pedagogickou práci v instituci a dobrá komunikace s rodinou," uvedl Štěch s tím, že záleží na podmínkách, kvalitě péče, její individualizaci a spolupráci rodiny a školy.

Související obsah

Jiné země mají s docházkou dětí mladších tří let do školek mnoholeté zkušenosti a podle Štěcha z toho děti žádné problémy nemají. "Zřejmě ještě dlouho nebudeme mít takové sociální podmíky, abychom mohli univerzálně prosadit ideálně učebnicový psychologický model rodiny věnující se tři a více let dětem doma," dodal Štěch.

Podle něj je nyní nutné místo obecného moralizování dělat všechno pro to, aby rodiče mohli uživit rodinu a aby jejich dětem byla po dobu, kdy jsou v práci, poskytnuta ve školce adekvátní péče.

Stanislav Štěch působí necelé dva roky jako politický náměstem ministryně školství Kateřiny Valachové. Předtím byl v týmu poradců premiéra Sobotky a působil jako pedagog na Univerzitě Karlově v Praze. Když ministryně školství oznámila svojí rezignaci, navrhl 26. května premiér Sobotka prezidentu Zemanovi Štěcha coby nového ministra školství.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz