červen

Pozor, v červnu přijdou obří změny ve volání i v dopravě! PŘEHLED

Pozor, v červnu přijdou obří změny ve volání i v dopravě! PŘEHLED
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Konec měsíce května s sebou nese velké změny nejen v oblasti kouření, ale i v dopravě nebo třeba poskytování úvěrů. Červen bude zlomový i pro milovníky cestování - ti budou moci v rámci EU nově volat za domácí ceny - bez poplatků!

Roaming bez poplatků

Od 15. června budeme po Evropské unii volat, esemeskovat i surfovat po internetu za domácí ceny - tedy bez poplatků navíc. Evropská unie v únoru schválila zrušení roamingu. Zákazníci mohou využívat jen SIM kartu země, ke které mají "dlouhodobou vazbu". Nemůže se tak stát, že budou lidé masově skupovat SIM karty v zahraničí, kde jsou ceny výrazně levnější než u nich doma. V takovém případě by mohli operátoři účtovat příplatek.

Evropské orgány se dohodly také na velkoobchodních cenách roamingu, které si budou operátoři účtovat za využívání roamingových služeb mezi sebou. Maximální přípustné velkoobchodní ceny najdete zde.

Pokračování na další stránce

Bezúročné úvěry pro podnikatele

Malí a střední podnikatelé budou moci od června požádat Českomoravskou záruční a rozvojovou banku (ČMZRB) o bezúročné úvěry. Ministerstvo průmyslu a obchodu chce tímto způsobem umožnit menším podnikatelům přístup k úvěrům na realizaci jejich plánů a projektů.


Nové spoje z Prahy

Od června dojde k posílení dopravy na trase Praha - Košice. Kromě nových spojů do druhého největšího města Slovenska, se přidají i další spoje z Prahy do Ostravy.

Zákaz kouření

V noci na středu začal platit protikuřácký zákon, v červnu už si tak na mnoha veřejných místech klasickou cigaretu nezapálíte. Norma zavádí především úplný zákaz kouření ve vnitřních prostorách restauračních zařízení (kavárny, bary,...), zákaz platí také na zastávkách, nástupištích veřejné dopravy, ale i v zoologických zahradách (s výjimkou vnějšího vyhrazeného prostoru pro kouření). Kompletní přehled všech míst, najdete zde.

Kontroverzní protikuřácký zákon - reportáž:

 

Pokračování na další stránce

Omezení prodeje tabákových výrobků i alkoholu

V rámci protikuřáckého zákona dojde i k omezení prodeje tabákových výrobků či alkoholu. Prodejní automaty bude možné používat jen tehdy, pokud prodejce dokáže zamezit nákupu tabákových výrobků a alkoholu osobám mladším 18 let. A stejná pravidla platí i pro internetové prodejce.

Další novinkou bude zákaz prodeje alkoholu na akcích určených převážně pro děti, při sportovních akcích bude povolen pouze prodej výčepního piva a vína. Zakázaný bude i prodej alkoholu osobám "zjevně ovlivněných alkoholem nebo jinou návykovou látkou".

Související obsah

Změny pro motoristy

Obří změny čekají v červnu i motoristy. Změní se podmínky při registraci vozidla a budou hrozit i tučné pokuty. Všechny důležité novinky najdete zde.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Máte v telefonu neustále slabou baterii? Díky těmto jednoduchým trikům se vám mobil už nevybije!

DÉMON ALKOHOL: Které české hvězdy dopadly nejhůře?

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz