Armáda

Američtí obrněnci se znovu valí přes Česko. Trénují rychlý přesun

Českem se opět přesouvá vojenský konvoj amerických spojenců. Obrněnci tentokrát nemíří pouze na cvičení, protože už v něm jsou. Smyslem jízd je ověřit a natrénovat přesuny.

Akce, při níž američtí vojáci testují své schopnosti přejezdu na bitevní pole, mají název Noble Jump 2017 a Saber Guardian 2017. Dnešní přesun 24 obrněnců je prvním z mnoha menších konvojů, které se z Německa a Polska budou přes republiku přesouvat na Slovensko, do Maďarska, Bulharska a Rumunska.

Celkem přes Česko projede v červnu a ještě začátkem července asi 1600 vojáků ve 450 vozidlech. Budou ale rozděleni do menších konvojů. Pro vstup do země budou američtí vojáci využívat z Poslka hraniční přechod Habartice a z Německa Rozvadov. Pokud bude potřeba, budou pro vojáky k přenocování připravena místa v kasárnách ve Staré Boleslavi, Rančířově a Vyškově.

Podívejte se na galerii fotografií z loňského průjezdu amerických vojáků Českem:

Ministerstvo obrany upozornilo, že vojáci budou pro rychlý péřesun "v maximální možné míře" využívat dálnice a rychlostní komunikace. Doprovázet je bude vždy republiková i vojenská policie. Žádný z konvojů by v Česku neměl strávit více než 48 hodin.

Zatímco jindy američtí vojáci a jejich velení spojovalo konvoje s předváděním techniky a setkáním s veřejností, dnešní první předvoj žádné podobné aktivity neplánuje.
 

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz