Děti

Víte, jak se pozná týrané dítě? Počet obětí je opravdu alarmující!

Víte, jak se pozná týrané dítě? Počet obětí je opravdu alarmující!
Zdroj: Profimedia

Počet týraných a zanedbávaných dětí dramaticky roste. Oproti roku 2010 stoupl počet obětí o 60 procent, podle expertů i tak ale zůstává většina případů neodhalena.

Každým rokem roste počet ohlášených případů týraných, zneužívaných či zanedbávaných dětí. Loni orgány sociálně-právní ochrany dětí řešily více než 9400 případů, oproti roku 2010 jde o 60procentní nárůst.

Statistiky zveřejnilo terapeutické centrum Modré dveře, které se snaží pomáhat lidem v nouzi. "Dnes si připomínáme mezinárodní den dětí, které se staly obětí agrese. V České republice je přitom více center pro pomoc týraným zvířatům, než organizací pomáhající týraným dětem“, upozornil psychoterapeut Martin Galbavý.

Související obsah

Cílem organizace je odhalovat týrání a zanedbávání dětí, co pokulhává, je podle Galbavého následná péče o rodinu. "V uplynulém roce byla skoro polovina klientů, kteří se na nás obrátili prostřednictvím služby krizová pomoc, mladší osmnácti let," dodal.

Za velkým nárůstem je podle expertů zejména větší vnímavost lidí, kteří nezůstávají lhostejní, když se s podobnými případy setkávají. I tak se ale jedná o "vrchol ledovce". Většina případů zůstává neodhalena.

Související obsah

Jak můžete poznat týrané dítě

Existuje několik doporučení, jak můžete poznat, že dítě je týrané. Dítě bývá často opatrné při kontaktu s dospělými, reaguje přecitlivěle a vyděšeně v přítomnosti některých osob, vyhýbá se školním i mimoškolním aktivitám, reaguje přehnaně na podněty z okolí, bojí se chodit domů, sebepoškozuje se nebo utíká z domova. Týrání se může projevit i tak, že dítě napadá své vrstevníky - vyrovnává se tak s tím, co se děje jemu samotnému. Obvyjke také ztrácí soustředěnost a nezajímá se příliš ani o okolní dění.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VIDEO: Otec chlapce, který spáchal sebevraždu kvůli šikaně, nahrál tyranům bolestný vzkaz

ŠOKUJÍCÍ VIDEO: Skrytá kamera odhalila, jak pečovatelka bije nemocnou seniorku

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Děti

Důležité Události

Píše se na Deník.cz