Zákaz kouření

Protikuřácký zákon platí pár dní, poslanci ho už chtějí zpřísnit

Protikuřácký zákon platí pár dní, poslanci ho už chtějí zpřísnit
Zdroj: Profimedia

Zákon zakazující kouření v restauracích začal platit od 31. května. Kuřáky vyhnal z restaurací, v divadlech či kinech zrušil kuřárny a zakázal třeba kouření na zastávkách. Poslanec TOP 09 Rom Kostřica už ale bojuje za jeho zpřísnění. Zakázat by chtěl také kouření v autech, pokud v nich cestují děti.

Zákaz kouření v autech, ve kterých cestuje osoba mladší 18ti let, byl jeden z předložených pozměňovacích návrhů, který se nakonec do finálního znění takzvaného protikuřáckého zákona nedostal. Autor pozměňovacího návrhu, poslanec TOP 09 Rom Kostřica, svůj boj proti kouření v autech převážejících děti nevzdává.

Sobotnímu vydání deníku Právo potvrdil, že se zákaz kouření v autech s dětmi pokusí prosadit. Pro svůj pozměňovací návrh měl Kostřica podporu výboru pro zdravotnictví. Souhlasil s ním také bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Ten měl Kostřicovi slíbit, že navzdory tomu, že zákaz neprošel coby pozměňovací návrh k předloženému zákonu, lze kouření v autech s dětmi zakázat ministerskou vyhláškou. Kostřica se v nadcházejícím týdnu sejde s Němečkovým nástupcem Miloslavem Ludvíkem.

Související obsah

"Pokusím se ho přesvědčit, aby to do ministerské vyhlášky dal," řekl Právu Kostřica. "V autě, kde jsou děti, si slušný člověk i bez zákazu nezapálí. Přesto tak většina kuřáků mezi řidiči nečiní, a bez zákazu se to tedy neobejde," dodává Kostřica.

Pro svůj návrh má i podporu odborníků. Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti upozorňuje, že cigareta odvádí pozornost od řízení obdobně jako mobilní telefon. Děti, jejichž rodiče v autě kouří, když je převážejí, mají navíc několikanásobně větší šanci, že budou sami v budoucnu kouřit, tvrdí podle Práva Budský.

Vše o protikuřáckém zákoně v reportáži Televizních novin:

NEPŘEHLÉDNĚTE:

DRSNÉ: Co říkají celebrity na protikuřácký zákon? Některé reakce vás překvapí!

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz