Domácí

Kouření v hospodách je v ČR zakázáno už 5 let. Klientů neubylo, tvrdí restauratéři

V úterý je to přesně pět let, co začal v Česku platit takzvaný protikuřácký zákon. Úderem půlnoci se v restauracích a barech přestalo kouřit. A řada hospodských se tehdy se zákonem nechtěla smířit, protože se bála odlivu hostů.

Do půlnoci cigareta k pivu ano, po půlnoci už ne. Odpočet, který připomínal oslavy nového roku. Tak to před pěti lety vypadalo ve většině hospod. Někteří hospodští se báli, že s protikuřáckým zákonem přijdou o své hosty.

"První den panovaly obrovské obavy, lehká hysterie tam byla, že nikdo nepřijde do hospody. My jsme ten trend viděli už v Evropě a věděli jsme, že se nic moc nestane. Ale přesvědčit trh o tom, že to nepředstavuje hrozbu, bylo takové dlouhodobější cvičení," uvedl místopředseda České gastronomického institutu Luboš Kastner.

Související obsah

Většina lidí zákaz kouření v restauracích ocenila, dokonce i někteří kuřáci si teď rádi zajdou na cigaretu ven. "Ačkoli jsem sám kuřák, tak mi to nevadí," řekl jeden z dotázaných. "Je příjemné přijít domů a nemít smradlavé šaty z hospody," doplnil další oslovený.

Podle restauratérů ale klientů neubylo. "Kromě těch štamgastů, kteří šli zejména za pivem, tak přišli i noví lidé, třeba maminky s dětmi. Najednou se ta hospoda z oparu dostala tak trochu na světlo," má jasno Kastner.

Podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) kouří v Česku zhruba čtvrtina lidí starších 15 let. Česká republika byla před pěti lety poslední zemí Evropské unie (EU), která do té doby zákonem kouření v restauracích neomezovala. U piva už si zapálíte pouze v menších podnicích v Dánsku nebo Chorvatsku.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz