Zahraničí

Arabské země viní Katar z podpory teroristů, ruší s ním styky

Saudská Arábie, Bahrajn, Egypt a Spojené arabské emiráty oznámily, že ruší diplomatické styky s Katarem. Důvodem má být podpora terorismu, Katar podle nich destabilizuje bezpečnost v oblasti. Země s Katarem přerušily také letecké a námořní spojení, informuje agentura Reuters.

Egypt a další arabské státy Katar obviňují z podpory radikálního islámského hnutí Muslimské bratrstvo. Bahrajnské ministerstvo oznámilo, že stahuje své diplomaty ze země, katarským diplomatům dalo 48 hodin na opuštění země.

Saudská Arábie prostřednictvím své tiskové agentury SPA oznámila, že ruší veškeré vztahy a uzavírá pozemní, vodní a letecké cesty s Katarem, aby "ochránila svou národní bezpečnost před hrozbami terorismu a extremismu", uvádí portál CNN. Lidé z Kataru dostali na opuštění země 2 týdny.

  

Jednotlivé země ruší nejen diplomatické styky, ale také uzavírají své hranice, což se dotýká pozemní, letecké i vodní dopravy.

Katar byl také vyloučen z koalice bojující v Jemenu proti rebelům Houthi kvůli "praktikám, které posilují terorismus" a kvůli podpoře teroristických skupin, jako jsou Al-Káida a ISIS.

Související obsah

Koalice známá jako "Rada pro spolupráci arabských států v Zálivu" je sdružení , které fungovalo od roku 1981, jejími členy jsou Kuvajt, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Omán. Omán a Kuvajt jsou tedy zatím jedinými státy, které udržují diplomatické vztahy s Katarem.

  

Napětí narostlo zejména po údajném prohlášení katarského vládce Tamíma ibn Hamada Al Sáního, který měl podporovat radikální palestinské hnutí Hamás a libanonské hnutí Hizballáh. Prohlášení se objevilo na internetových stránkách katarské tiskové agentury. Katar se bránil tím, že stránky agentury napadli hackeři, uvádí CNN.

Ke zrušení diplomatických styků se připojil i Jemen. Katar nařčení odmítl a označil vyloučení za neopodstatněné.

Česká republika nemá v Kataru ambasádu, opatření, která arabské země vuči Kataru přijaly, se tak ČR nedotknou, uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. Bezpečnostní riziko se v zemi nezměnilo, ministerstvo proto nechystá vydávat žádná cestovní varování.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz