Zahraničí

Kritický okamžik se blíží! Trhlině na Antarktidě zbývá 13 kilometrů

Kritický okamžik se blíží! Trhlině na Antarktidě zbývá 13 kilometrů
Zdroj: NASA/John Sonntag

Ohromná trhlina v antarktickém ledu se opět výrazně rozšířila a rozvětvila, nervózní vědci tak každou chvíli očekávají odtržení obřího ledovce . Podle vědců z projektu Midas hrozí, že se šelf bude po odtržení dál rozpadat.

Z Larsenova šelfového ledovce C by se každou chvíli mohl odlomit ohromný kus o rozloze přes 5000 čtverečních kilometrů. Pro srovnání: na volné moře by se tak uvolnil ledovcový ostrov velikosti Olomouckého kraje.

Jen v období od 25. května do 31. května došlo k dalšímu rapidnímu růstu a rozvětvení trhliny, podle projektu Midas, který rozpad šelfů monitoruje, se zvětšila o dalších 17 kilometrů a o něco se přiblížila druhé straně šelfu. Do odtržení zbývá pouhých 13 kilometrů.

Kus ledovce, který se má odtrhnout, tvoří více než 10 % z celkové masy, díky tomu se odhalí velká část pevninského ledovce. Odtržení výrazně promění celou krajinu na Antarktickém poloostrově.

Studie potvrzuje, že po odtržení bude Larsen C méně stabilní a je tak možné, že bude šelfový ledovec následovat osud Larsenu B, který se znenadání celý rozpadl v roce 2002.

Související obsah

Projekt Midas monitoruje zvětšující se trhlinu již několik let. Na začátku letošního roku vědci varovali před skokovým rozšířením trhliny a předpovídali, že do odtržení zbývá nanejvýš několik měsíců. "Byl bych hodně překvapený, kdyby se ledovec neodtrhl v nejbližších měsících," uvedl pro portál BBC vedoucí projektu profesor Adrian Luckman.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz